Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Poznaniu pod hasłem "Warto jeździć z kulturą"

W dniach od 16 do 22 września przypadają Europejskie Dni Zrównoważonego Transportu.

W ramach kampanii promującej oszczędne i ekologiczne środki komunikacji Miasto Poznań przygotowało m.in. promocyjną taryfę Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz specjalną strefę Park (ing)ową.  Finał - 22 września - Europejski Dzień Bez Samochodu.

Celem inicjatywy jest zachęcić jak największą liczbę osób do używania alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa.

r - grafika artykułu
Fot. Archiwum UMP

W ramach promocji transportu publicznego i roweru miejskiego, do 22 września wprowadzona zostanie specjalna taryfa promocyjna dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego. Dla wszystkich użytkowników pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego będzie całkowicie darmowa.

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie Europejski Dzień bez Samochodu. 22 września można za darmo korzystać z transportu publicznego, organizowanego przez ZTM, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Zrównoważony transport to idea efektywnej komunikacji, korzystnej ekonomicznie i minimalizującej szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko. Skupia się zarówno na kontroli emisji szkodliwych spalin, jak również na promocji środków transportu wykorzystujących energię odnawialną. Transport zrównoważony zakłada także ograniczenie niszczenia przestrzeni miejskiej wskutek dominacji indywidualnego transportu samochodowego - wielkich parkingów lub samochodów zajmujących chodniki i inną przestrzeń dla pieszych.

Europejski Dzień Bez Samochodu świętowany jest już od 18 lat. Pomysł narodził się we Francji, a celem jego jest promowanie transportu publicznego oraz tak ważnego dziś aspektu ekologicznego związanego z ochroną powietrza.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.