Letnia wystawa zagrożonych gatunków Puszczy Karpackiej - projekt "Ratujmy serce Karpat"

Przez całe lato, w parku Starego Browaru można oglądać owady w powiększonej wersji, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat: pachnicy dębowej i jej przyjaciół z Karpat m.in.: ciekawskiego ponurka Schneidera, zalotnego zagłębka bruzdkowanego, urodziwej nadobnicy alpejskiej, dostojnego biegacza gruzełkowatego.

Wystawa zagrożonych gatunków owadów z Puszczy Karpackiej to edukacyjna akcja organizowana we współpracy z WWF, w ramach dużego projektu pt. "Ratujmy serce Karpat".

plakat - grafika artykułu
plakat WWF

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. To właśnie w Puszczy Karpackiej znajdują się jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę, aby zachować ją dla jej wyjątkowych dzikich mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Gatunki zaprezentowane na wystawie należą w Polsce do gatunków bardzo rzadkich i objętych ochroną prawną. Umieszczone zostały m.in. w Polskiej czerwonej księdze zwierząt, na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, a także w załącznikach Dyrektywy Siedliskowej i Konwencji Berneńskiej.

W ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58%. Tylko wspólnie możemy odwrócić ten proces chroniąc ginącą przyrodę wokół nas. Zapraszamy.