Modernizacja zakładów Uniq Lisner w Poznaniu

Firma Uniq Lisner Sp. z o.o. - jeden z największych zakładów, zlokalizowanych na terenie miasta Poznania, od pewnego czasu podejmuje intensywne działania, mające na celu zminimalizowanie wpływu własnej działalności na środowisko i zmniejszenie stopnia uciążliwości, jakie jego funkcjonowanie stwarza dla mieszkańców okolicznych posesji.
O tym, że działalność Lisnera nierzadko odbierana była przez sąsiadujących z fabryką mieszkańców naszego miasta niekorzystnie świadczyły liczne skargi i interwencje składane w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania oraz innych instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. W okolicach zakładu przy ul. Strzeszyńskiej poznaniakom dokuczał przykry, bardzo intensywny "rybny" zapach, wydzielający się w trakcie procesów produkcyjnych, a także fetor wydobywający się z oczyszczalni ścieków technologicznych, zlokalizowanej na terenie zakładu. Uskarżali się także na męczący hałas pracujących tam urządzeń.

Unowocześnienie fabryki stało się koniecznością, bowiem działalność tak dużych zakładów produkcyjnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy zlokalizowane są one na terenie miasta, w pobliżu zabudowy mieszkaniowej, może być kłopotliwa. Staje się bowiem często źródłem uciążliwości dla otoczenia, a czasem stanowi także potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Jeżeli do tego zakłady reprezentują branżę spożywczą, to konflikty i problemy ekologiczne, jakie powoduje ich działalność - postrzegana wówczas w oczach społeczeństwa jako problematyczna i dolegliwa - dodatkowo w prosty sposób odbijają się na wizerunku firmy oraz jej wyrobów. A ponieważ uciążliwości zapachowe i hałasowe są najszybciej i najdotkliwiej odczuwalne w otoczeniu, stąd przystępując do przeprowadzenia modernizacji zakładu, właśnie te dwie kwestie potraktowano priorytetowo, dokładając wielu starań, by rozwiązać te najbardziej newralgiczne problemy.
Unowocześniając zakład i dokonując jego rozbudowy, podjęto między innymi działania mające na celu stworzenie specjalnych antyhałasowych zabezpieczeń wentylatorów i agregatów chłodniczych oraz adaptacji akustycznych, mających ograniczać hałas powstający na terenie obiektów produkcyjnych i minimalizować możliwość jego przedostawania się na zewnątrz. W tym celu Lisner został także zobowiązany do wykonania nowych nasadzeń zieleni wokół zakładu, zwłaszcza od strony zabudowy mieszkaniowej. Powszechnie wiadomo, iż zieleń poza ewidentnymi walorami estetycznymi świetnie spełnia również funkcję izolacyjną i znakomicie służy wyciszeniu hałasu przemysłowego, tak aby ograniczyć możliwość jego przenikania do otoczenia.
W chwili obecnej w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania toczy się także postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko kolejnego etapu rozbudowy, który obejmie między innymi hermetyzację zbiornika buforowego oraz budowę instalacji dezodoryzacji powietrza odlotowego z budynku podczyszczalni ścieków zakładowych i ze zhermetyzowanego zbiornika buforowego. Prace te łączą się także z rozbudową i modernizacją samej oczyszczalni ścieków."Uszczelnienie" zakładu uniemożliwi wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz, do otoczenia, a technologie i urządzenia służące dezodoryzacji odfiltrują najintensywniejsze i najbardziej nieprzyjemne zapachy odczuwalne dotąd w otoczeniu Lisnera. Hermetyzacji ulegnie także proces przetaczania 10 % roztworu kwasu octowego z autocysterny do zbiornika magazynowego, zamontowane zostaną również urządzenia do redukcji zapachów pochodzących z linii opiekania ryb. Te zapachy były szczególnie mocno odczuwalne i uciążliwe, i na nie właśnie często uskarżali się poznaniacy mieszkający w pobliżu.
Dzięki zmianom jakie przyniesie modernizacja zakładów Lisner stanie się nie tylko nowocześniejszy i bardziej konkurencyjny ale i przyjaźniejszy środowisku. Przestanie być także kłopotliwym, męczącym sąsiadem. Pozostaje zatem czekać na efekty podjętych działań, mając nadzieję, że już wkrótce o tym, iż firma zajmuje się przetwórstwem ryb niekoniecznie świadczyć będzie ich zapach, spowijający całą okolicę.