Ochrona powietrza pod kontrolą

Miasto Poznań realizuje systematycznie wszystkie zadania określone w programie ochrony powietrza i planie działań krótkoterminowym. Potwierdził to Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, który zakończył w minioną środę kontrolę trwającą od 27 czerwca. Nie stwierdzono żadnych naruszeń.

Podpisanie protokołu - grafika artykułu
Podpisanie protokołu

Kontrola dotyczyła tego, czy Miasto Poznań w latach 2015-2017 realizowało zadania określone w Programie ochrony powietrza w  zakresie pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo (a)pirenu dla strefy aglomeracja poznańska wraz z Planem Działań Krótkoterminowych w  zakresie pyłu zawieszonego PM10.

W tym okresie Miasto podejmowało liczne działania, które obniżyły emisję zanieczyszczeń z ogrzewania indywidualnego, powstających na skutek spalania paliw stałych. Działania te koncentrowały się na terenie Starego Miasta i Chwaliszewa, północnej Wildy oraz Łazarza, czyli obszarów, gdzie koncentracja zanieczyszczeń powietrza jest największa. Łącznie w ciągu trzech lat udzielono 284 dotacji na zmianę sposobu ogrzewania mieszkań na bardziej przyjazny środowisku. Inwestycje objęły 794 lokale, z których 130 należało do miasta, a w ich wyniku zlikwidowano 1279 źródeł niskiej emisji.

W konsekwencji poprawiła się jakość powietrza w zakresie pyłów drobnych. W ostatnich trzech latach wartości stężeń średniorocznych pyłów zawieszonych w Poznaniu nie przekraczały nigdzie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu. Zmniejszyła się również liczba dni w roku z ponadnormatywnymi poziomami stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10.

Ważnym aspektem realizowanych zadań było także obniżenie emisji komunikacyjnej. Cel ten osiągnięto poprzez ograniczenie ruchu indywidualnego w ramach rozszerzonej strefy tempo 30 oraz poprzez rozwój i zwiększenie udziału transportu publicznego. Uruchomiono również parking na 130 miejsc w ramach systemu Park&Ride, rozwijano zintegrowany system kierowania ruchem ulicznym oraz dbano o rozbudowę i poprawę infrastruktury rowerowej. Zwiększono też udział zieleni w przestrzeni miasta oraz wprowadzono proekologiczne zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Miasto Poznań inicjowało również działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne, by zwiększyć wiedzę i świadomość ekologiczną mieszkańców. O możliwości uzyskania dofinansowania w ramach programu KAWKA poznaniacy informowani byli za pośrednictwem radia i telewizji, folderów i broszur, strony internetowej, a także city-lightów umieszczonych na przystankach tramwajowych. Kampania edukacyjna dotycząca ochrony powietrza obejmowała również programy telewizyjne.

Stworzona i uruchomiona została także aplikacja "Atmosfera dla Poznania", dostępna na komputerach i urządzeniach mobilnych. Dostarcza ona mieszkańcom miasta informacji na temat prognozowanego oraz rzeczywistego stanu jakości powietrza w Poznaniu, odniesionych do obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Miasto realizuje również program bezpłatnych badań termowizyjnych budynków "Trzymaj ciepło" (w tym roku odbędzie się 10 edycja). Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia zwolnień w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym w przypadku przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń pyłu PM10, przy jednoczesnej prognozie utrzymywania się na czas następnej doby ryzyka wystąpienia przekroczenia.

Działania były finansowane z budżetu Miasta Poznania, ze środków unijnych oraz z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wszystkie ustalenia kontroli pokazują, że działania Miasta ukierunkowane na ochronę powietrza są skuteczne i systematycznie przynoszą oczekiwane efekty ekologiczne.