Ostatnia edycja programu LIFE (2006) - terminarz.

Program LIFE jest instrumentem finansowym wspierającym politykę ochrony środowiska Wspólnoty. Został on utworzony w 1992 roku w celu współfinansowania działań w dziedzinie ochrony środowiska, które są podejmowane przez państwa Unii Europejskiej, przez kraje Europy kandydujące do UE, a także państwa trzecie leżące u wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego.
Program ten był wdrażany w trzech etapach:
- Etap I (lata 1992-1995) - 400 mln Euro
- Etap II (lata 1996-1999) - 450 mln Euro
- Etap III bieżący (lata 2000-2004) - 640 mln Euro
- Kontynuacja etapu III (lata 2005-2006) - 317 mln Euro
Głównym celem Programu LIFE jest wspieranie działań mających na celu wdrażanie prawa wspólnotowego oraz wzmocnienie polityki w zakresie ochrony środowiska, jak również wskazywanie nowych rozwiązań problemów związanych z wdrażaniem i realizacją polityki ochrony środowiska.

Celem programu LIFE, jedynego europejskiego instrumentu finansowego w całości koncentrującego się na dziedzinie środowiska, jest wspieranie Szóstego Programu Działań na rzecz Środowiska. Instrument Finansowy LIFE został ustanowiony Rozporządzeniem (EWG) Rady Nr 1973/92, które zostało następnie zmienione Rozporządzeniem (WE) Nr 1404/96 (LIFE II), oraz Rozporządzeniem (WE) 1655/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 roku (LIFE III).
Program LIFE składa się z trzech tematycznych komponentów: LIFE - Przyroda, LIFE-Środowisko i LIFE - Kraje Trzecie. Charakterystyka programu została przybliżona w artykule: "Program LIFE - europejski instrument finansowy dla zadań z zakresu ochrony środowiska" 10/05/2005.
Projekty finansowane w ramach LIFE powinny spełniać następujące kryteria:
a) powinny leżeć w sferze zainteresowań Wspólnoty dzięki znaczącemu wkładowi w realizację głównego celu;
b) powinny być realizowane przez uczestników o solidnych możliwościach technicznych i finansowych;
c) powinny być wykonalne pod względem propozycji technicznych, harmonogramu, budżetu i wartości uzyskanej za poniesione nakłady;
Pierwszeństwo może zostać nadane projektom zakładającym podejście międzynarodowe, w przypadku gdy zwiększa to prawdopodobieństwo bardziej efektywnych rezultatów realizacji celów przy uwzględnieniu wykonalności oraz kosztów.
I. Wnioski projektów do współfinansowania w ramach programu LIFE- Środowisko (projekty demonstracyjne) oraz LIFE - Przyroda należy przesyłać na adres:
Ministerstwo Środowiska
Departament Integracji Europejskiej
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
pok. nr 32
Ostatecznym i nieprzekraczalnym terminem składania wniosków na poziomie krajowym jest:
- Dla projektów demonstracyjnych (LIFE-Środowisko) 30 października 2005 r.
- Dla projektów w ramach programu LIFE - Przyroda 30 września 2005 r.
II. Wnioski projektów zgłoszonych do współfinansowania w ramach programu LIFE- Środowisko (projekty przygotowawcze) należy przesyłać w dwóch egzemplarzach bezpośrednio do Komisji Europejskiej na adres:
European Commission
Mr Bruno JULIEN
DG ENV. D. 1
BU-9 2/1
B - 1049 Brussels
Projekty mogą zostać doręczone osobiście na adres:
European Commission
Rue de Genève, 1
B - 1140 Brussels
Komisja Europejska nie określiła oficjalnego wezwania do składania wniosków projektów przygotowawczych LIFE Środowisko.
Propozycje należy składać na standardowych formularzach zgłoszeniowych. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie Ministerstwa Środowiska, a także Komisji Europejskiej pod adresem:
http://europa.eu.int/comm/environment/life/home.htm.