Podatek leśny w Poznaniu w kontekście uregulowań prawnych.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1682) opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy (grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy), z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Za działalność leśną, w rozumieniu ustawy, uważa się działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym.
Podatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami lasów,
2) posiadaczami samoistnymi lasów;
3) użytkownikami wieczystymi lasów;
4) posiadaczami lasów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Układ zieleni. - grafika artykułu
Układ zieleni miasta Poznania.

Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia lasu, wyrażona w hektarach, wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Podatek leśny od 1 ha, za rok podatkowy stanowi równowartość pieniężną 0,220 m3 drewna, obliczaną według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Na rok 2005 wynosi ona 120,40zł, przy czym dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych jest to połowa stawki. Reasumując powyższe dane dochodzimy do stawki podatku, która w Poznaniu wynosi 26,49 zł od 1 hektara (0,22x120,40), a organem podatkowym właściwym w sprawach podatku leśnego jest prezydent miasta.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a także jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa obowiązane są składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasów, deklaracje na podatek leśny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku oraz wpłacać w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego obliczony w deklaracji podatek leśny na rachunek budżetu miasta, za poszczególne miesiące, do dnia 15 każdego miesiąca.
Ustawowe zwolnienia podmiotowe obejmują:
1) lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat;
2) lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków;
3) użytki ekologiczne.
4) szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe oraz wyższe szkoły wojskowe;
5) szkoły, placówki, zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli - publiczne i niepubliczne, oraz organy prowadzące te szkoły, placówki i zakłady odpowiednio z tytułu zarządu, użytkowania lub użytkowania wieczystego nieruchomości szkolnych;
6) placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk;
7) prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej w zakresie lasów wymienionych w decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej lub zgłoszonych wojewodzie - zajętych na prowadzenie tego zakładu, z wyłączeniem lasów, które znajdują się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej;
8) jednostki badawczo - rozwojowe.
Warto przypomnieć, że lasy w Poznaniu zajmują powierzchnię 4253ha (zdj. nr 1 i 2), co stanowi 15,2% ogólnej powierzchni miasta. Ponad 61% areału lasów (2600ha) stanowi własność komunalna (zał.), blisko 32% to lasy państwowe, a ca 7% (295ha) lasów jest własnością innych podmiotów, głównie prywatnych. Lasy komunalne w Poznaniu sięgają 1834 roku, a powiększanie następnych terenów zalesionych w mieście następowało zgodnie z projektem inż. Władysława Czarneckiego polegającym na utworzeniu czterech klinów zieleni (1 i 2 - wzdłuż Warty na północ i południe od miasta, 3 - na wschód wzdłuż rzeki Cybiny do jeziora Swarzędzkiego i 4 - na północny zachód wzdłuż rzeki Bogdanki do jez. Kierskiego). Obecnie lasy komunalne w całości znajdują się w granicy miasta i dzielą się na 22 kompleksy (uroczyska), którymi administruje siedem leśnictw miejskich: Zieliniec, Antoninek, Dębina, Marcelin, Psarskie, Strzeszynek i Naramowice. Nadzór nad lasami prywatnymi i komunalnymi pełni Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu, lasy państwowe znajdują się pod Zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Załączniki