Policja z pomocą specjalistycznego samochodu łapie trucicieli

Ponad 600 skontrolowanych pojazdów ma na swoim koncie specjalistyczny samochód poznańskiej policji. Co piątemu kierowcy zatrzymano dowód rejestracyjny. Auto, którego zakup dofinansowało Miasto Poznań, zostało przekazane funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policjiw połowie maja - w czerwcu wyjechało na ulice łapać trucicieli.

Specjalistyczny samochód ETDiE pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście
Specjalistyczny samochód ETDiE pomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście

Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologiipomaga mundurowym skuteczniej karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście. Pojazd, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Samochodu wyposażony jest także w część biurową. Do dyspozycji policjantów są np. siedzenia i robocze stoliki, umożliwiające bieżące wypełnianie i weryfikowanie dokumentów, a także mała szafka, w której można przechować druki. 

- Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używany - dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów - mówił podczas przekazania pojazdu insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

Rzeczywiście, specjalistyczny samochód doskonale spełnia swoją rolę. W ciągu 3 miesięcy (od czerwca do końca sierpnia) poznańscy policjanci skontrolowali z jego pomocą 649 pojazdów. Ponad ¼ z kierowców (180) została ukarana mandatami, kolejne 65 otrzymało poczuczenia. Funkcjonariusze zatrzymali też 164 dowody rejestracyjne.    

Miasto Poznań dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji. 

AJ