Przedsiębiorco! Rozlicz opłatę produktową do końca marca!!!

1 stycznia 2002 weszły w życie dwie ustawy nakładające obowiązki na przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami, tj. ustawy z 11 maja 2001 r.: o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63, poz. 638 - zał.nr 1) i o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. Nr 63, poz. 639 ze zm.). Pierwsza z nich określa wymagania, jakim muszą odpowiadać opakowania ze względu na zasady ochrony środowiska oraz sposoby postępowania z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zapewniające ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Natomiast druga - określa obowiązki importerów oraz wytwórców produktów związane z wprowadzaniem na rynek krajowy produktów w opakowaniach i innych oraz określa zasady ustalania i pobierania opłaty produktowej i opłaty depozytowej. Zgodnie z ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. Nr 63, poz. 639 ze zm. - zał.nr 2) przedsiębiorcy, zanim złożą PIT za 2004 r., muszą do 31marca złożyć marszałkowi województwa sprawozdanie o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy bądź wywiezionych z kraju opakowań. Obowiązek rozliczenia się z opłaty produktowej dotyczy wszystkich, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach oraz inne, szkodliwe dla środowiska produkty.

Rozliczenie z opłaty produktowej za 2004 r.różni się od ubiegłorocznego, gdyż zmieniły się obowiązujące stawki opłat oraz poziomy recyklingu. Obowiązek rozliczania się z odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i niektórych innych produktów oznacza konieczność uiszczenia opłaty, zwanej produktową, lub przynajmniej przesłanie sprawozdania na odpowiednim blankiecie (zał.nr 3 i 4). W myśl art. 3 ww. ustawy przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia odzysku, przede wszystkim recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych.
Zgodnie z art. 15, przedsiębiorca obowiązany jest do złożenia marszałkowi rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej, z podziałem na poszczególne rodzaje opakowań lub produktów i określeniem odpowiednio ich masy lub ilości, w terminie do dnia 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy (zał.nr 4 i 5).
Opłatę produktową wpłaca się na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego. Oblicza się ją jako iloczyn stawki opłaty i różnicy pomiędzy wymaganym a osiągniętym poziomem odzysku (recyklingu) przeliczonej na wielkość wyrażoną w masie albo ilości produktów lub opakowań, z wyłączeniem przedsiębiorcy wprowadzającego na rynek krajowy, w drodze sprzedaży lub importu, akumulatory ołowiowe (kwasowe). Podstawę obliczenia opłaty produktowej stanowi masa w kilogramach i ilość w sztukach, kolejno dla opakowań wymienionych w załącznikach nr 1, 2 i 3 ww.ustawy. Stawki opłat produktowych podane są w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 3 października 2003 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1768 - zał.nr 7). Z załącznika nr 1 wynika, że bez względu na symbol PKWiU za 2004 r.płaci się za opakowania z:
- tworzyw sztucznych,
- aluminium,
- stali (w tym blachy stalowej),
- papieru i tektury,
- szkła gospodarczego (oprócz ampułek),
- materiałów naturalnych (drewna i tekstyliów)
- i wielomateriałowe.
Jak wynika z art. 4 przedmiotowej ustawy przedsiębiorca może rozliczać się samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku, która przejmuje od niego obciążające go obowiązki na podstawie umowy.
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorcy muszą zapłacić opłatę produktową, czy we własnym zakresie dokonali recyklingu odpadów opakowaniowych, mają obowiązek rozliczyć się z urzędem marszałkowskim.
Osoby eksportujące produkty w opakowaniach, dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy takich opakowań oraz przedsiębiorcy zajmujący się produkcją bądź obrotem opakowaniami muszą także złożyć sprawozdanie, na formularzach określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 31 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów formularzy służących do składania rocznych sprawozdań o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy oraz wywiezionych za granicę opakowań (Dz. U. z 2005 r. Nr 4, poz. 30).
Przedsiębiorcy muszą za rok 2004 płacić za opakowania, nie wykazywane w ub. roku np. za folię stretch, papier w arkuszach, taśmę klejącą do pakowania, tuleje.
Od roku 2004 opłata produktowa nie obejmuje palet drewnianych, gdyż ich utylizacja poprzez spalanie jest odzyskiem energii a nie recyklingiem. Wyłączenie dotyczy również ampułek, opakowań mających bezpośredni kontakt z produktami leczniczymi i opakowania po produktach niebezpiecznych.
Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy podlegają ustawie o opłacie produktowej - muszą ją prowadzić także ci, którzy podpisali umowę z organizacją odzysku i w imieniu których organizacja rozlicza się z urzędem. Na tej podstawie ustalają wielkość obowiązku recyklingu przekazywanego organizacji. Ewidencję oraz potwierdzające ją dokumenty należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą.
W przypadku nie uiszczenia opłaty produktowej mają zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej.

Załączniki