Przedsiębiorco! Sprawdź nowe przepisy dotyczące opłaty produktowej.

Od 1 kwietnia 2005 r.przedsiębiorcom przybyło obowiązków i kosztów wynikających z przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. Nr 63, poz. 639 z póź.zm.). Zgodnie z nowelizacją ustawy z 21 stycznia 2005 r. (Dz. U. nr 33, poz. 291), obowiązkiem odzysku i recyklingu zostali objęci przedsiębiorcy wprowadzający na teren kraju produkty w opakowaniach bądź inne wyroby (np.baterie, akumulatory, opony, oleje silnikowe, materiały reklamowe i katalogi handlowe). Przepisom o obowiązku recyklingu podlegają nadal duże jednostki (m.in. o pow. 500 m2 powierzchni handlowej), które sprzedają towary u siebie pakowane. Nowelizacja w art. 14 ust. 1 ww. ustawy ustaliła maksymalne stawki opłaty produktowej dla różnego typu opakowań i produktów, które zawiera zał.nr 1.
Obowiązkiem recyklingu od 1 kwietnia 2005 r.objęci są przedsiębiorcy, którzy na własne potrzeby wprowadzają do Polski produkty w opakowaniach lub inne objęte ustawą. Jeśli eksportuje zaś produkty w opakowaniach do innego kraju, a były one wcześniej importowane do kraju (lub nabyte w UE) lub dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów, wtedy przedsiębiorca nie rozlicza się za nie z recyklingu. A rozliczać się można teraz samodzielnie przez poddanie recyklingowi wyłącznie produktów własnych odpadów opakowaniowych lub poużytkowych.

Przedsiębiorca może zrealizować samodzielnie obowiązek, tworząc własną sieć zbiórki selektywnej, pod warunkiem zebrania odpadów takiego samego rodzaju i w takiej samej ilości jak te, które powstały z wprowadzonych przez niego produktów. Nowelizacja dopuszcza wykonanie obowiązków związanych z odzyskiem i recyklingiem firmie spełniającej wymagania określone w przepisach o odpadach (Dz. U. z 2001 r. nr 62, poz. 628 ze zm.).
Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość potraktowania opakowań wielomateriałowych jako opakowań z materiału, który dominuje w ich składzie (wg art. 2 pkt. 7a ustawy: przez opakowanie wielomateriałowe rozumie się opakowanie wykonane z co najmniej dwóch różnych materiałów, tak, że nie można ich rozdzielić w sposób ręczny lub przy zastosowaniu prostych metod mechanicznych).
Wiele zmian dotyczy obowiązkowej ewidencji prowadzonej przez przedsiębiorców. Dokumenty dotyczące wypełniania ustawowych obowiązków muszą potwierdzać odrębnie odzysk i odrębnie recykling. Recykler ma obowiązek wydać przedsiębiorcy (lub organizacji odzysku) powyższy dokument w ciągu 7 dni od wpłynięcia wniosku. W przypadku odmowy wydania dokumentu, bądź po podaniu w nim nierzetelnych informacji, a także za nieprzekazanie egzemplarza wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, zgodnie z art. 37a znowelizowanej ustawy, podmiot prowadzący odzysk lub recykling podlega karze grzywny. Ewidencję i potwierdzające ją dokumenty należy przechowywać przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą.
Przedsiębiorca może rozliczać się nadal z pomocą organizacji odzysku (zał.nr 2 zawiera listę z MŚ). W przypadku, gdy organizacja upada lub jest likwidowana obowiązki ponownie obciążają przedsiębiorcę od pierwszego dnia miesiąca od wystąpienia powyższych okoliczności. Zobowiązany jest wtedy do składania samodzielnie sprawozdania w urzędzie marszałkowskim i rozliczania się z opłaty, bądź przekazania swoich obowiązków innej organizacji.
Do dobrych wiadomości należy zapis art. 12 ust. 5 przedmiotowej ustawy, zgodnie z którym nie wnosi się opłaty produktowej na konto urzędu marszałkowskiego, której łączna roczna wysokość dla opakowań wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy oraz produktów wymienionych w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy nie przekracza 50zł. Zwolnienie z opłaty nie zwalnia z obowiązku złożenia sprawozdania, a dotyczyć będzie opłat za rok 2005, tzn. rozliczanych do 31 marca 2006 r.
Od przyszłego roku rozliczenie obejmie większą grupę akumulatorów, (zał.nr 3), jak również obejmie recykling materiałów reklamowych i katalogów handlowych objętych symbolem PKWiU 22.22.12. Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać się z obowiązku recyklingu np. za reklamowe płyty, maskotki, karty do gry, a przedsiębiorcy, którzy zdecydują się dać ogłoszenie w prasie, nie będą musieli rozliczać się za takie anonsy z obowiązku recyklingu. W związku z powstającymi wątpliwościami dotyczącymi klasyfikowania materiałów podajemy adres Urzędu Statystycznego w Łodzi, który jako jedyny w Polsce zajmuje się klasyfikacją PKWiU (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29, tel. 042 683 91 00 lub 042 683 91 01).
Natomiast od stycznia 2007 r.przedsiębiorcy będą zobowiązani do rozliczania się nie tylko z recyklingu, ale i odzysku odpadów opakowaniowych. Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww.ustawy, przedsiębiorca wprowadzając w kraju produkty w opakowaniach, będzie musiał osiągnąć w 2007 r. co najmniej 50 - proc. poziom odzysku odpadów opakowaniowych łącznie dla wszystkich rodzajów opakowań, w których wprowadził produkty.
Znowelizowana ustawa zawiera dodatkowy załącznik nr 5, który szczegółowo określa sposób obliczania opłaty produktowej, jeżeli nie podda się odzyskowi wymaganej ilości opakowań (zał.nr 4).

Załączniki