Przyjmowanie wniosków w ramach I rundy aplikacyjnej do działania 2.4 SPO WKP:

Od 17 stycznia do 18 marca 2005 r.będą przyjmowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wnioski o dofinansowanie projektów w ramach I rundy aplikacyjnej do działania 2.4 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, na lata 2004-2006 (SPO WKP): "Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska".
Od 1 maja 2004 r. SPO WKP stał się podstawowym instrumentem pozyskiwania środków UE przez przedsiębiorstwa. To jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Z myślą o polskich przedsiębiorcach przygotowano SPO WKP (Dz. U. Nr 166, poz. 1744), który wykorzystując zasoby sfery naukowo - badawczej oraz korzyści związane ze stosowaniem nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjnych oraz technologii wspierających ochronę środowiska, określa cele, priorytety i działania dotyczące realizacji polityki w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

Ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców SPO WKP, a zwłaszcza działaniem 2.4, który powinien przyczynić się do wzrostu nakładów na ochronę środowiska w polskich przedsiębiorstwach, podajemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości pozyskania funduszy na realizację inwestycji mających na celu ochronę środowiska.
SPO - WKP podzielony został na dwa priorytety, z których każdy ma inny zakres działań i adresowany jest do innej grupy odbiorców.
Priorytet drugi - "Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw" w ramach działania 2.4 SPO WKP przewiduje udzielenie pomocy dla przedsięwzięć w zakresie dostosowywania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Wsparcie inwestycji z zakresu ochrony środowiska adresowane jest do wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych, których działalność negatywnie wpływa na stan środowiska. Beneficjentami mogą być zarówno małe i średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, które zostały wskazane w załączniku nr XII, rozdział 13: Środowisko Naturalne, Traktatu Akcesyjnego (przedsiębiorstwa te zostały ujęte również w załączniku nr 1 w punktach IV.1, IV. 2 i IV. 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. Nr 163, poz. 1584).
Wspierane będą projekty z zakresu:
- gospodarki wodno- ściekowej (zał. 1),
- ochrony powietrza (zał. 2),
- gospodarki odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi (zał. 3),
- inwestycji koniecznych do uzyskania pozwolenia zintegrowanego, w tym związanych z wykorzystaniem Najlepszych Dostępnych Technik (BAT - Best Available Techniques - zał. 4).
Wsparcie ze środków publicznych w ramach Programu wyniesie od 30% do 65% i odbywać się będzie na zasadzie refundacji określonej części wydatków kwalifikowanych poniesionych podczas realizacji projektu. Oznacza to, że najpierw przedsiębiorca (instytucja), który chce realizować projekt w ramach SPO WKP, musi pokryć wydatki związane z realizacją projektu własnymi zasobami finansowymi. Dopiero po zakończeniu realizacji projektu (lub na pewnym jego etapie) dostanie zwrot tych kosztów (refundację), które poniósł, i których poniesienie, w odniesieniu do specyfiki danego projektu jest uzasadnione.
Przy wyborze projektów do finansowania będą brane pod uwagę kryteria techniczno - ekonomiczne oraz merytoryczne wyszczególnione w załączniku 5.
Wypełniony formularz "Wniosek o pomoc finansową" przedsiębiorcy składają jednostce wdrażającej projekt, czyli do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przed rozpoczęciem inwestycji wraz z załącznikami, tj.:
- wnioskiem szczegółowym,
- studium wykonalności,
- dokumentem Rejestrowym wnioskodawcy,
- zaświadczeniem REGON,
- aktualnym zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego i ZUS - u,
- pełnomocnictwem.
Wnioski po złożeniu podlegają wstępnej ocenie przez NFOŚiGW, a szczegółowej oceny techniczno - ekonomicznej i merytorycznej projektów dokona Grupa Robocza ds. oceny wniosków. Komitet Sterujący będzie opiniował i rekomendował projekty Instytucji Zarządzającej w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Po ostatecznym zatwierdzeniu wybranych projektów NFOŚiGW zawiera umowy o dofinansowanie z przedsiębiorcami.
Na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach SPO WKP w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska przeznaczono w latach 2004-2006 ca 155 mln euro ze środków EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz 52 mln euro z NFOŚiGW.
Poniżej podajemy adresy stron internetowych, na których zainteresowani tematem uzyskają dodatkowe informacje i znajdą wzory wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć (zał.6).

Załączniki