Ptaki a termomodernizacja -"przypominajka". Folder GDOŚ. Liczenie ptaków 2018

Stosownie do założeń Programu "Jerzyki" opisanego w Programie Ochrony Środowiska dla miasta Poznania na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024, przypominamy o zasadach prowadzenia prac remontowych i termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych w kontekście zbliżającego się przylotu jerzyków i okresu zakładania gniazd w dotychczasowych miejscach rozrodu ptaków.

Budynki na swoje siedliska wybiera wiele gatunków ptaków, które są objęte ochroną prawną (m.in. jerzyki, wróble, mazurki, kawki, pustułki, sikory, oknówki). Ochroną objęte są zarówno poszczególne osobniki, a także ich siedliska i ostoje.

W ramach działań popularyzatorskich uświadamiających inwestorom, spóldzielniom i innym zarządcom budynków obowiązek ochrony ptaków w miejskiej przestrzeni architektonicznej przekazujemy kompendium wiedzy o zasadach postępowania obowiązujących podczas wykonywania prac remontowych budynków przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad utrzymania siedlisk ptaków objętych ochroną prawną, np. jerzyków.

plakat - grafika artykułu
plakat

Każdego dnia jerzyk przelatuje co najmniej 1.000 kilometrów i zjada przy tym ogromne ilości komarów, much i meszek. Jerzyki w mieście likwidują dokuczliwe owady i czynią to w najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób. Nie wymagają dokarmiania zimą, nie brudzą elewacji ani swojego otoczenia.

Wiele gatunków ptaków występuje wyłącznie w miastach, w których osiąga największe zagęszczenia lęgowe. Coraz to nowe gatunki ptaków zasiedlają budowle stworzone przez człowieka oraz związane z terenami otwartymi i zadrzewieniami w miastach. Niektóre z nich w przyszłości być może utracą naturalne siedliska i ich jedynymi enklawami będą właśnie miasta. Część z nich zasiedla strychy, stropodachy i różnego rodzaju nisze, inne gnieżdżą się w niewielkich szczelinach i otworach. Szczególnie wiele sympatii wśród mieszkańców miast budzi jerzyk gnieżdżący się przede wszystkim w szczelinach elewacji i stropodachach.
Zróżnicowany czas przystępowania do lęgów oznacza, że ptaki mogą gnieździć się w budynkach cały rok. Biorąc pod uwagę typ i stan budynku (występowanie szczelin, otworów, wnęk itp.) inwestor może sam stwierdzić jego potencjalne wykorzystanie przez ptaki. Mając wątpliwości należy zwrócić się do ornitologa, który ustali miejsca zasiedlone przez dany gatunek.  

W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną (zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tj.Dz. U. z 2018 r. poz. 142), uszczegółowionym zapisem § 6 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183), obowiązuje zakaz niszczenia ich siedlisk i ostoi.

* W świetle ww. przepisów jako siedlisko roślin, zwierząt  lub grzybów przyjmuje się obszar występowania roślin, zwierząt lub grzybów w ciągu całego życia lub dowolnego stadium ich rozwoju. Miejsca lęgowe ptaków chronionych, zlokalizowane na budynkach mieszkalnych (m.in. w stropodachach) stanowią ich siedliska, tym samym podlegają ochronie prawnej.

Każdy przypadek podjęcia prac skutkujących ograniczeniem dostępu ptaków (oraz nietoperzy) do miejsc ich regularnego występowania i rozrodu należy kwalifikować jako niszczenie miejsc lęgowych i schronień tych zwierząt, a zatem jako naruszenie zakazu, o którym mowa ustawie o ochronie przyrody.

*Przed przystąpieniem do wykonywania termoizolacji budynków należy wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazu, tj. zezwolenia na zniszczenie siedlisk i ostoi ptaków (wniosek). Decyzja RDOŚ jest niezależna od decyzji związanych z wymogami prawa budowlanego.
Składając wniosek o wydanie zezwolenia na zniszczenie siedlisk i ostoi gatunków podlegających ochronie wskazane jest zapoznanie się z wytycznymi, jakie zostały podane w załączniku.

W załączeniu publikacja wydana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska pn. "Ptaki i nietoperze w miastach".

Jednoczesnie informujemy, że w dniach 13 i 14 lipca odbędzie się wspólne liczenie jerzyków na wybranych osiedlach na Ratajach w ramach zadania pn. "Śladami Ratajskich Jerzyków- Zapraszamy na wspólne liczenie ptaków".

Załączniki