Stulecie odkrycia meteorytu na Morasku

12 listopada 1914 r. w trakcie kopania rowów strzelniczych we wsi Morasko, odkryto około 80 kilogramowy fragment żelaznej materii, która została później zidentyfikowana jako meteoryt żelazny. Był to pierwszy z ponad 1400 znanych fragmentów meteorytu, znaleziony w bliskiej okolicy Moraska, znajdującego się dziś na północnych obrzeżach miasta.

Największy z nich, 261,2 kilogramowy Memorss, został odkryty w 2012r. Łączna masa wszystkich dotychczas znalezionych fragmentów szacowana jest na około dwie tony.

Tablica informacyjna - grafika artykułu
Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko (www.polandmet.com)

Upadek Meteorytu Morasko należy do największego deszczu meteorytów żelaznych w Europie Środkowej, który miał miejsce około 5 tysięcy lat temu. Upadek pozostawił po sobie ślad w postaci kilku zagłębień (kraterów) impaktowych, okresowo wypełniających się wodą, a obecnie znajdujących się pod ochroną w ramach rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko.

Z okazji setnej rocznicy odnalezienia pierwszego fragmentu meteorytu, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się jubileuszowa konferencja popularnonaukowa. Referaty wygłosili między innymi: Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie, Instytutu Geologii UAM w Poznaniu. Po sesji referatowej można było wziąć udział w wycieczce do rezerwatu. W wydarzeniu uczestniczył dr Jerzy Ptaszyk Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Regionalny Konserwator Przyrody.