Wycinka drzew lub krzewów a ochrona gatunkowa

Niezależnie od obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów stwierdzono bytowanie gatunków chronionych wymienionych w aktualnie obowiązujących rozporządzeniach Ministra Środowiska z:

  • 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz. U.  z 2014 r., poz. 1409);
  • 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1408);
  • 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183)

podmiot wykonujący prace jest zobowiązany do przestrzegania zakazów obowiązujących w stosunku do wszystkich gatunków chronionych, wymienionych w ww. aktach prawnych.

Gatunki chronione związane z zadrzewieniami i zakrzewieniami to w szczególności ptaki, nietoperze, chrząszcze oraz porosty.

dr hab. Tadeusz Mizera - grafika artykułu
Mazurek (fot. T. Mizera)

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt od 1 marca obowiązuje okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich (początek sezonu lęgowego ptaków). Do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się drzewa - zarówno będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania.

Rozporządzenie zakazuje m.in. "niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania", "niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień" dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową.

Jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów nie jest możliwe bez naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych, należy przed przystąpieniem do wycinki uzyskać zezwolenie na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku odpowiednio od regionalnego dyrektora ochrony środowiska, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od gatunku i rodzaju planowanych czynności).

Przypominamy mieszkańcom o obowiązujących od 01.01.2017 r. przepisach dotyczących usuwania drzew i krzewów, na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz.U.poz.2249). Osoby fizyczne mogą usuwać drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących ich własność i są usuwane:

-  na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

-  w celu przywrócenia do użytkowania rolniczego gruntów nieużytkowanych.

Bez zezwolenia, nawet na gruntach stanowiących własność osób fizycznych, nadal nie wolno usuwać:

1) pomników przyrody,

2) drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub położonej na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków (np. dzielnica Sołacz); wymagane uzgodnienie z Miejskim Konserwatorem Zabytków,

3) drzew i krzewów z terenu lasów; wymagane uzgodnienie z Zakładem Lasów Poznańskich,

4) drzew i krzewów tworzących zadrzewienia śródpolne, przydrożne i nadwodne na terenie obszaru chronionego krajobrazu "Dolina Cybiny w Poznaniu", jeżeli usunięcie nie wynika z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;

5) drzew i krzewów na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na nieruchomościach oddanych w wieczyste użytkowanie lub które są w posiadaniu innych podmiotów, np. spółdzielni mieszkaniowej, firmy (i.in.), obowiązują odrębne przepisy, zestawione w załączonej tabeli.

Załączniki