okładka publikacji Odwilż '56

ISBN: ISSN 0137-3552
Wydawca: Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu
Liczba stron: 300 s.
Data publikacji: "Kronika Miasta Poznania" 2005, nr 3

"Najpierw umarł Stalin, potem Bierut. Ciężko było ich następcom i kontynuatorom, kruszyły się stare układy. [...] Potrzebna była zmiana. Kosmetyczne zabiegi dają się zauważyć w Polsce już w latach 1954-55 - otwierają się z wolna więzienia, znikają niektórzy sztandarowi propagandziści, karuzela personalna kręci się coraz szybciej. Ale kosmetyka nie wystarczyła, w czerwcu 1956 roku robotnicy Poznania wyszli na ulice miasta, funkcjonariusze UB zaczęli strzelać, na ulicach i placach pojawiło się wojsko. Ale do terroru nie było powrotu. W wakacje poznaniacy roznieśli po całej Polsce prawdę o wydarzeniach w mieście, runął mit Polski robotniczo-chłopskiej.

Zapomniane dziś VIII Plenum PZPR wyniosło do władzy Gomułkę, Kliszkę, Spychalskiego, Logę-Sowińskiego, opromienionych mitem pobytu w stalinowskich więzieniach. Prymas Wyszyński wrócił triumfalnie z internowania w Komańczy. Urwały się "poznańskie procesy". Rozsypały się spółdzielnie produkcyjne, skończyły się chłopskie dostawy przymusowe, władze nie do końca miały wpływ na obsadę ważniejszych stanowisk.

Los rewolucji węgierskiej ostudził głowy radykałów. Po wyborach w 1957 roku, które wprowadziły kilku działaczy katolickich "od Wyszyńskiego" do Sejmu, zaczęły pojawiać się pierwsze zakazy. Zaczęto z wolna, lecz konsekwentnie przykręcać śrubę."Odwilż" kończyła się, słoneczne lato nie nadeszło. [...]" - ze słów Od Redakcji.

sieci społecznościowe