Brama Poznania - ferie

Klub konstruktorów - zajęcia dla grup półkolonijnych

Czym różni się most łukowy od belkowego i który z nich prowadzi na Ostrów Tumski? Gdzie znajdowała się przeprawa na poznańskiej wyspie w czasach średniowiecznych? Który most w Poznaniu wędrował i jak udało się tego dokonać? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas zajęć. Przede wszystkim jednak, jak prawdziwi konstruktorzy, spróbujemy zbudować swoje niesamowite mosty!

Informacje praktyczne:

Uczestnicy: klasy I-VI szkoły podstawowej

Miejsce zajęć: wybrane miejsca na ekspozycji głównej i sala warsztatowa

Czas trwania: 80 min

Liczba uczestników: maksymalnie 30 uczniów oraz 3 opiekunów

Terminy: od wtorku do piątku w godzinach: 9:30, 11:30, 13:30

Miejsce zbiórki: hol główny Bramy Poznania

Cena: 160 zł

Wymagana wcześniejsza rezerwacja i zakup: z minimum 7-dniowym wyprzedzeniem, za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.bramapoznania.pl bądź pod numerem tel. 61 647 7629 (Biuro Obsługi Klienta) od wtorku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Cztery żywioły - zajęcia dla dzieci /zapisy indywidualne/

Jak potężne mogą być żywioły i jakie dźwięki się z nimi kojarzą? Na zajęciach rozwikłamy wiele tajemnic z nimi związanych, a także zbudujemy własne instrumenty muzyczne z materiałów recyklingowych. Zapraszamy na cały cykl czterech zróżnicowanych tematycznie zajęć lub na pojedyncze spotkania.

Harmonogram zajęć:

Woda

Termin: 7.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jak potężnym żywiołem może być woda i jakie szkody wyrządziły powodzie na Ostrowie Tumskim? Jak to się dzieje, że woda trafia do kranów i dlaczego trzeba ją oszczędzać? Sprawdzimy co to jest wirtualna woda i ile jej potrzeba do wyprodukowania jednej koszulki. Wykonamy doświadczenia związane z wodą i wsłuchamy się w jej dźwięki. Zbudujemy własny instrument muzyczny naśladujący odgłosy wody.

Powietrze

Termin: 8.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jak silne mogą być podmuchy wiatru i jakie zniszczenia spowodowały na Ostrowie Tumskim? Jak tworzą się huragany i jak się podczas nich zachować? Czy dźwięki niesione przez powietrze mogą mieć magiczne znaczenie? Wysłuchamy legendy o Królu Kruków i dowiemy się, co wydarzyło się dawno temu w Poznaniu. Na zakończenie zbudujemy własny instrument muzyczny fletnię pana i spróbujemy wydobyć z niej dźwięki przez podmuchy powietrza.

Ziemia

Termin: 9.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jakie tajemnice skrywa ziemia na Ostrowie Tumskim? Jaki był poziom wyspy przed 1000 lat i co się stało, że się zmienił? Podczas zajęć przekonamy się, ile organizmów żyje w glebie i dlaczego można ją porównać do tortu. Wykonamy doświadczenia, żeby dowiedzieć się jak ważne są gleby dla naszego ekosystemu. Wywołamy dźwięki kojarzące się z ziemią i skonstruujemy własny instrument: przeszkadzajki (marakasy).

Ogień

Termin: 10.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Co o ogniu wiedzieli dawni mieszkańcy poznańskiej wyspy? Jak to możliwe, że pożary na Ostrowie Tumskim spowodowały nie tylko zniszczenia? Co jest niezbędne do powstania ognia i jak należy zareagować na pożar? Dlaczego po smacznym obiedzie robi nam się ciepło? Podczas zajęć wsłuchamy się w dźwięki ognia i skonstruujemy własne instrumenty muzyczne, takie jak kastaniety. Czy uda nam się wywołać prawdziwie ogniste dźwięki? Przekonajcie się sami.

Informacje praktyczne:

Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat

Miejsce zajęć: sala w Śluzie Katedralnej

Czas trwania: ok. 120 min

Terminy: 7, 8, 9, 10 lutego godz. 11.00-13.00

Miejsce zbiórki: hol główny Bramy Poznania

Koszt: bezpłatne; uczestnictwo możliwe po zapoznaniu się z regulaminem (znajduje się na stronie www.bramapoznania.pl w zakładce Edukacja), przesłaniu wypełnionego  formularza zgłoszeniowego na adres edukacja@bramapoznania.pl i otrzymaniu potwierdzenia. Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dźwięki Ostrowa Tumskiego - Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi po ekspozycji Bramy Poznania

Dziś Ostrów Tumski jest oazą spokoju, czy jednak było tak zawsze? Jakie dźwięki towarzyszyły mieszkańcom wyspy sto, a jakie tysiąc lat temu? Tego (i wiele więcej) dowiecie się z oprowadzania, na które serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat.

Terminy:

  • 4 lutego (sobota), godz. 12:00
  • 7 lutego (wtorek), godz. 16:00.

Koszt zwiedzania: 8 zł od osoby.

Zapisy: telefoniczne pod numerem 61 647 76 34 (wt.-pt. w godz. 9:00-14:00) lub osobiście

w Bramie Poznania w Punkcie Informacji; liczba miejsc ograniczona

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Na tropie budowniczych - Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi po ekspozycji Bramy Poznania

Ostrów Tumski jest miejscem, w którym spotkamy wiele ciekawych zabytków. Podczas niesamowitej podróży w czasie odkryjemy tajemnice tutejszych budowli oraz ich budowniczych. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 5-10 lat.

31 stycznia (wtorek), godz. 16:00; 11 lutego (sobota), godzi. 12:00.

Koszt zwiedzania: 8 zł od osoby.

Zapisy: telefoniczne pod numerem 61 647 76 34 (wt.-pt. w godz. 9:00-14:00) lub osobiście

w Bramie Poznania w Punkcie Informacji; liczba miejsc ograniczona.