Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

Ferie w Muzeum 2017

www.mnp.art.pl

Muzealny świat małych odkrywców

Jak co roku podczas ferii, Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza najmłodszych widzów na zajęcia połączone z warsztatami. Ze względu na ich dużą popularność organizatorzy przygotowali w tym roku podwójne spotkania: jedno w Gmachu Głównym MNP przy Al. Marcinkowskiego 9, a drugie, o tej samej godzinie, w jednym z  oddziałów. Te pierwsze odnosić się będą do kolekcji malarstwa i rzeźby, podczas drugich dzieci będą mogły zatańczyć salsę, zaprojektować samolot, czy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Poznaniu. Wszystkich zaś czeka dobra zabawa, a jeśli przy tej okazji udałoby się zdobyć odrobinę wiedzy to jeszcze lepiej.   

Na rodziny z dziećmi w budynku przy Al. Marcinkowskiego 9 czekają przewodniki z serii "Muzealni Tropiciele" oraz "Walizki Muzealnych Tropicieli", które w ciekawy i zabawny sposób umilą zwiedzanie muzealnych przestrzeni.

Tematy i terminy spotkań w ramach Ferii 2017:

31.01 - Muzealne anioły - Muzeum Narodowe

Podobno tylko artyści, szaleńcy i dzieci widzą anioły. Czasem przybierają postać kobiety ze skrzydłami, czasami małego, nagiego bobasa z łukiem i strzałą. Bywają posłańcami dobrych i złych wiadomości, chronią i pomagają. Odszukamy je w muzealnych galeriach, opowiemy historie z nimi związane, a potem spróbujemy stworzyć swojego "osobistego" anioła. 

31.01 - Motocykle są wszędzie - Wielkopolskie Muzeum Wojskowe 

Spotkanie na wystawie "Motocykle w wojsku", prezentującej oryginalne zabytki techniki, używane w różnych armiach, w tym słynny polski motocykl "Sokół 1000". Uczestnicy poznają historię tych pojazdów i będą mogli przymierzyć elementy stroju motocyklisty. Warto zabrać aparat fotograficzny. 

1.02 - Modne podróże - Muzeum Narodowe 

Dzieci wyruszą w muzealną podróż po lądach, krajach, regionach, kulturach świata z modą w tle. Będziemy projektować, rysować, wyklejać i bawić się w stylowej atmosferze.  

1.02 -  Patroni poznańskich ulic - Muzeum Historii Miasta Poznania, Ratusz

Aleje Karola Marcinkowskiego, Plac Cyryla Ratajskiego, Ulica Seweryna Mielżyńskiego... Przemierzając poznańskie ulice często nie zastanawiamy się, kim są ich patroni, dlaczego warto ich znać i w jaki sposób związani są z miastem. 

Na spotkanie zapraszamy dzieci potrafiące czytać i pisać.

2.02 - Malowane dźwięki - Muzeum Narodowe

Czy można namalować muzykę? Czy potrafimy rozróżniać i nazywać odgłosy jakie nas otaczają? Zapraszamy na zabawę z dźwiękami wśród obrazów i rzeźb.

2.02 - Kubańskie rytmy - Muzeum Etnograficzne

Opowiadanie o zwyczajach karnawałowych kręgu kulturowego Ameryki Środkowej, połączone z wykonywaniem masek karnawałowych i warsztatami tanecznymi. Przeniesiemy się na chwilę do Meksyku, Kuby i Gwatemali, na egzotyczne wyspy Barbados i Dominikanę. 

3.02 - Opowieści obrazów - Muzeum Narodowe

Jakie tajemnice i historie skrywają w sobie obrazy? Czy obrazy mogą opowiadać? Gawęda oparta na baśniach, mitach i legendach połączona z odczytywaniem obrazu, oraz warsztat plastyczny, podczas którego uczestnicy narysują sceny ze swoich ulubionych historii.

3.02 - Instrumenty muzyczne w rodzinach - Muzeum Instrumentów Muzycznych

Zajęcia dla wszystkich młodych melomanów, którzy chcieliby poznać poszczególne rodziny instrumentów muzycznych wraz z ich przedstawicielami.


7.02 - Kraina zimy - Muzeum Narodowe

Zapraszamy na wyprawę do krainy, w której rządzą trzy miesiące: grudzień, styczeń i luty. Wspólnie poznamy zwyczaje, przysłowia i święta okresu zimowego.  W czasie warsztatu powstaną krajobrazy pełne śniegu, wycinane i wyklejane z nietypowych materiałów.

7.02 - Żołnierskie życie w czasach wielkiej wojny - Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Opowieść o umundurowaniu i broni z czasów I Wojny Światowej i o roli "zwierzęcych żołnierzy" - gołębi, koni, psów. Odważni rekruci na ,,własnej głowie" przekonają się jak ciężki był hełm i jak trudno zobaczyć cokolwiek w masce przeciwgazowej. Podczas warsztatu uczestnicy zaprojektują barwy własnych samolotów.

8.02 - Muzealny Piotruś - Muzeum Narodowe 

Czy wiecie, że w muzeum można grać w karty? Ale zanim to zrobimy, czeka nas parę niełatwych wyzwań: rozszyfrowanie obrazowych treści, pytania do malarza i gra w memo. No i tym razem Piotruś wygrywa.

8.02 - Każdy może zostać kolekcjonerem - Muzeum Historii Miasta Poznania, Ratusz

Dlaczego w muzealnych zbiorach znajduje się opakowanie po paście do zębów albo pudełko po papierosach? Jakie jeszcze dziwne przedmioty skrywają magazyny i jaka jest ich historia? W czasie warsztatów dzieci będą miały szansę odkryć w sobie duszę muzealnika. 

Na spotkanie zapraszamy dzieci potrafiące pisać i czytać.

9.02 - 5 zmysłów - Muzeum Narodowe

Podążymy ścieżką dzieł sztuki uruchamiając wszystkie zmysły. Tyle ile zmysłów - tyle zagadek i niespodzianek przed nami.

9.02 - W rytmie salsy - Muzeum Etnograficzne

Ciąg dalszy opowiadania o zwyczajach karnawałowych w Ameryce Południowej, połączony z wykonywaniem karnawałowych nakryć głowy i warsztatami tanecznymi. Tym razem udamy się w podróż do Peru, Boliwii i Brazylii.

10.02 - Stroje i nastroje - Muzeum Narodowe

Po co nam ubranie? Co strój może mówić o człowieku? Jak ubierano się dawniej? Lekcja o modzie połączona z warsztatem plastycznym, podczas którego uczestnicy projektują własny strój.

10.02 - Skrzypcowe impresje - Muzeum Instrumentów Muzycznych

Skrzypce są powszechnie znanym instrumentem muzycznym. Mają cztery struny, smyczek... Ale czy każdy wie skąd się wzięły? Albo gdzie w skrzypcach można znaleźć duszę? Zajęcia przybliżą te i wiele innych skrzypcowych tematów.