HIPOTEZY

 

Odsłonięcie fragmentów muru poszukiwanego od lat palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu wywołało prawdziwą sensację.

Odkrycie dokonane przez zespół prof. dr hab. Hannę Kóčka-Krenz, z Instytutu Prahistorii UAM, poruszyło wszystkich naukowców zajmujących się najstarszymi dziejami państwa polskiego. Wyniki interdyscyplinarnych badań prowadzonych nad odkrytymi fundamentami oraz wydobytymi przy okazji obiektami umożliwią lepsze zrozumienie tworzenia zrębów polskiej państwowości. Zaraz po konferencji prasowej zaimprowizowanej 26 lipca na miejscu odkrycia w lokalnych i ogólnopolskich mediach rozgorzała dyskusja na temat doniosłości wydarzenia, które nazwano nawet "odkryciem tysiąclecia", oraz jego znaczenia dla Poznania.

Nie ulega wątpliwości, że odnalezienie fragmentów zespołu pałacowo-sakralnego w obrębie wczesnośredniowiecznego ośrodka grodowego w Poznaniu potwierdza szczególną rolę tego miejsca w kształtowaniu się i funkcjonowaniu pierwszej monarchii piastowskiej. Już teraz wiele osób stara się interpretować to znalezisko, zwłaszcza w kontekście rocznicy Zjazdu Gnieźnieńskiego. Istnienie palatium książęcego i kaplicy w Poznaniu stawia wydarzenia sprzed 1000 lat w zupełnie nowym świetle. Należy stwierdzić, że Poznań był jednym z najważniejszych ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI w. Jego rangę podkreślają takie fakty jak istnienie na Ostrowie Tumskim największej twierdzy kamienno-drewnianej tego czasu na ziemiach polskich, czy odkrycie misy chrzcielnej z X w. oraz śladów grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego w katedrze poznańskiej. Także położenie grodu nad Wartą - ważnym traktem komunikacyjnym w tej części Europy - podkreśla znaczenie tego ośrodka administracyjnego.

Odkrycie palatium na Ostrowie Tumskim zmienia w oczywisty sposób postrzeganie Poznania i jego roli w czasach pierwszych Piastów. Jest jednak zbyt wcześnie na formułowanie daleko idących tez. W miarę kontynuowania badań odkrywany materiał dostarczy z pewnością naukowcom danych umożliwiających uzupełnienie tej karty historii organizacji władz świeckich i sakralnych, oraz znaczenia grodu nad Wartą.