grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

20 lat monitoringu wizyjnego

Na początku było kilkanaście kamer, teraz na poznańskich ulicach jest ich już ponad tysiąc. Monitoring wizyjny w Poznaniu ma już 20 lat i cały czas się rozwija. Z informacją na ten temat zapoznała się Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Fot. archiwum UMP - grafika artykułu
Fot. archiwum UMP

Pierwsze kamery uliczne pojawiły się 20 lat temu na rondzie Kaponiera, później na obszarze Starego Miasta, na osiedlach ratajskich. Największy przyrost liczby kamer nastąpił od roku 2014. Obecnie w mieście funkcjonuje 1016 kamer, w tym 42% obrotowych, 53% stałopozycyjnych, 5% panoramicznych. Kamery znajdują się na ulicach i wzdłuż niektórych tras tramwajowych. Największą liczbą kamer zarządza Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa (ponad połowa), sporą częścią również Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego. Do tego w ramach spółdzielni mieszkaniowych Piątkowo i Winogrady działa ponad 300 kamer. Są to systemy zbudowane ze wsparciem finansowym Miasta. Najwięcej kamer znajduje się na Nowym i Starym Mieście oraz na Grunwaldzie. Z systemu oprócz jednostek miejskich i policji, korzystają również straż pożarna, ABW, straż graniczna, pogotowie ratunkowe. W latach 2021-2022 planowane są inwestycje w monitoring m.in., na osiedlach: Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Świeczewo, Zielony Dębiec, Chartowo, Krzyżowniki-Smochowice, Rataje.

Policja podkreśla, że dla niej monitoring miejski jest dla nas bezcenny, zarówno do prewencji jak i podczas działań interwencyjnych, śledczych. Umożliwia na przykład śledzenie przemieszczania się sprawców z miejsca przestępstwa. Monitoring wykorzystywany jest nie tylko do zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, ale także służy jednostkom miejskim do zarządzania miastem.

oprac. red.