grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Czystość jeziora Malta

16 i 17 lipca w Poznaniu rozegrano zawody triathlonowe Tritour JBL Triathlon wchodzące w skład prestiżowego cyklu CIECH Tri Tour. Niestety nie odbył się wyścig pływacki na jeziorze Malta, a to dlatego, że wcześniej Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o uznaniu wody w jeziorze za nienadającą się do kąpieli. O powód zanieczyszczenia jeziora zapytała w interpelacji radna Lidia Dudziak.

Zanieczyszczenie wód jeziora Maltańskiego - grafika artykułu
Zanieczyszczenie jeziora Malta, załącznik do interpelacji radnej Lidii Dudziak. fot. arch. prywatne

Radna wysłała interpelację 12 lipca, zaniepokojona zaobserwowanym przez siebie zanieczyszczeniem jeziora. Zwróciła uwagę, że zawody triathlonowe łącznie zgromadzą ponad 1500 zawodników, a ich trasa prowadzi od poznańskiej Malty do Jasina pod Swarzędzem. Radna załączyła do interpelacji kilka zdjęć jeziora wykonanych od strony trybun i z miejsca startu kajaków. Napisała, że interpelację składa na prośbę zawodników i oczekuje wyjaśnień, czy kąpiel w jeziorze jest dla pływaków bezpieczna.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Jędrzej Solarski, który napisał m.in., że Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji od lat współpracują z Zakładem Ochrony Wód Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. W konsultacji z Zakładem, POSiR prowadzą zabiegi rekultywacji jeziora Maltańskiego prowadząc:

  • inaktywację fosforu na powierzchni całego jeziora za pomocą chlorku magnezu (od marca do kwietnia - 4 zabiegi) oraz siarczanu żelaza (od maja do listopada - 16 zabiegów), zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym,
  • biomanipulację, czyli zarybianie drapieżnymi gatunkami takimi jak szczupak i sandacz, w celu kontroli liczebności ryb planktonożernych, co wpływa na poprawę stanu czystości wód,
  • napowietrzanie wody dzięki systemowi rur napowietrzających (tzw. "linia bąbelkowa") w okolicy mety toru regatowego oraz napowietrzanie wody na kąpielisku,
  • bieżący monitoring stanu jakości wód, dający możliwość szybkiego podjęcia działań w razie wystąpienia ewentualnego zanieczyszczenia.

Jednak, mimo szeroko zakrojonych działań, warunki atmosferyczne takie jak wysoka temperatura powietrza i brak wiatru, a także napływ biogenów niesionych do Malty przez rzekę Cybinę, zwłaszcza po nawalnych opadach, spowodowały intensywny zakwit sinic. Wiceprezydent Solarski podał, że 22 czerwca 2022 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku Malta, który po kolejnej kontroli Sanepidu z 1 lipca został podtrzymany.

- Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji informowały na bieżąco organizatora Tritour JBL Triathlon o zaistniałej sytuacji. W trosce o bezpieczeństwo zawodników, 11 lipca zlecono dodatkowe badania, które na podstawie pobranej próbki stwierdziły, w zakresie zbadanych parametrów, wodę nieprzydatną do kąpieli (zakwit sinic). W związku z powyższym, organizator zmienił formułę zawodów z triathlonu na duathlon (rywalizacja bez części pływackiej) - napisał wiceprezydent Jędrzej Solarski w odpowiedzi na interpelację.

oprac. szym