grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Codzienne niehistorie Stanisława Wiktora

Fotograf Stanisław Wiktor wciąż pozostaje szerzej nieznany, tymczasem spędził dwie dekady na dokumentowaniu codziennego życia i wydarzeń mających miejsce nie tylko w Poznaniu, ale w całym regionie Wielkopolski. Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na wystawę jego zdjęć.

fot. Stanisław Wiktor - grafika artykułu
fot. Stanisław Wiktor

Zmarły w 2014 roku Stanisław Wiktor był wielkopolskim fotoreporterem działającym w latach 70. i 80., pracującym dla "Gazety Poznańskiej", Krajowej Agencji Wydawniczej oraz Centralnej Agencji Fotograficznej. Zbiory archiwalnych negatywów Wiktora znajdują się obecnie w posiadaniu Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL w Poznaniu.

Stanisław Wiktor pozostawił po sobie dorobek kilku tysięcy negatywów, które w pewnej mierze zostały już zdigitalizowane. Mimo zarówno wysokiej wartości dokumentalnej jak i artystycznej, cechującej twórczość Wiktora, pozostaje ona wciąż szerzej nieznana. Fotograf spędził dwie dekady na dokumentowaniu codziennego życia i wydarzeń mających miejsce nie tylko w Poznaniu, ale w całym regionie Wielkopolski.

Jego prace stanowią wyjątkowo trafne i oryginalne świadectwo minionych czasów. Co więcej, zdjęcia poznańskiego fotografa, oglądane z perspektywy dnia dzisiejszego, okazują się niezwykle wartościowe pod względem artystycznym i śmiało można je przyrównywać do dzieł współczesnych przedstawicieli fotografii dokumentalnej.

Wystawa  fotografii Stanisława Wiktora "Niehistorie", którą obejrzemy w CK ZAMEK rozpocznie się 25 października i odbędzie  się w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu im. Ireneusza Zjeżdżałki..

jg

Wystawa zdjęć Stanisława Wiktora Niehistorie

Kuratorzy: Marta Buczkowska i Mateusz Kiszka
Współpraca: Tytus Szabelski
Termin wystawy: 25.09 - 18.10. 2018 r.
Finisaż wystawy i premiera albumu: 15 października 2018 r. godz. 16.00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (Hol Główny i foyer Teatru Animacji)
Organizator: Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg Wielkopolski.
Współorganizatorzy wystawy: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji w Poznaniu.