Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Festiwal Żupańskiego

W sobotę 30 czerwca warto wybrać się na Wildę. Przez cały dzień od godzin porannych do wieczornych, w różnych miejscach dzielnicy, odbywać się będą wydarzenia w ramach festiwalu Jana Konstantego Żupańskiego.

Fot. Mateusz Malinowski © Wydawnictwo Miejskie Posnania
Fot. Mateusz Malinowski © Wydawnictwo Miejskie Posnania

Z pochodzenia Grek (Zupanos), Jan Konstanty Żupański (1804-1883) całe życie przeżył w Polsce, ale też sporo podróżował Europie, studiował prawo w Berlinie, znał języki, był tłumaczem. Jednocześnie pragnął wolności dla Polaków, wśród których się wychowywał. A tę wolność widział w intelekcie, wiedzy, rozwoju duchowym, wymianie myśli.

Dlatego, mimo, że pochodził ze spolonizowanej rodziny kupców greckich, osiadłych w Wielkopolsce w II poł. XVIII w, którzy dorobili się majątku na sprzedaży wina, postanowił po śmierci ojca cały majątek zainwestować w wydawnictwo.

W ciągu niemal pół wieku pracy uczynił ze swojej firmy czołowe wydawnictwo wielkopolskie II połowy XIX wieku. Wydał ok. 600 tytułów w ok. 700 tomach i ok. 9400 arkuszach wydawniczych. Publikował największych polskich myślicieli, pisarzy, poetów, żyjących w kraju i zagranicą a także filozofów greckich, Szekspira.

Był jednym z inicjatorów powołania w 1857 roku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Towarzystwa Czytelni Ludowych, należał do Kasyna Polskiego w Bazarze, był członkiem Towarzystwa Przemysłowego Polskiego oraz Gwardii Narodowej w Poznaniu.

Stał się inspiracją dla festiwalu- które ma być miejscem spotkań, rozmów, radości i zachwytu nad fenomenem książki i literatury.

Festiwal rozpoczyna się już od godz. 9 warsztatami fotograficznymi (start i meta pod siedzibą Klanzy, ul. Poplińskich 12). W programie również warsztaty i wystawa ilustracji, maszyn pisarskich, papierów czerpanych, spotkania czytelnicze i plastyczne. Będzie także okazja do poznania historii życia samego patrona konkursu poprzez spacer z przewodnikiem po Wildzie. Co jeszcze? Na przykład wizyta w introligatorni, happening uliczny w języku tajskim, pchli targ książkowy, a wieczorem koncert.

Organizatorem wydarzenia jest Wildecka Inicjatywa Lokalna "Wildzianie", współfinansowanie Miasto Poznań i Rada Osiedla Wilda, patronat Antykwariat im. J.K. Żupańskiego.

oprac. red.

Załączniki