grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Granty osiedlowe

Komisja Samorządowa przygotowuje się do tegorocznego konkursu grantowego i przygląda się realizowanym inwestycjom na terenie jednostek pomocniczych.

. - grafika artykułu
.

Komisja Samorządowa

Każdy z klubów radnych zgłosił swoich przedstawicieli do komisji rozpatrującej wnioski o granty. Klub Platformy Obywatelskiej - Bartosza Zawieję, Poznański Ruch Obywatelski - Macieja Przybylaka, Prawo i Sprawiedliwość Lidię Dudziak, Sojusz Lewicy Demokratycznej - Katarzynę Kretkowską. Problem w tym, że według dotychczasowej praktyki w skład komisji grantowej wchodzi po trzech przedstawicieli Rady Miasta, rad osiedli i Urzędu Miasta. Radny Przemysław Markowski proponował, aby Prezydent zmienił zarządzenie umożliwiając pracę w komisji reprezentantom wszystkich klubów. Najlepiej byłoby, zdaniem radnego, gdyby zwiększono reprezentację jednostek pomocniczych i przedstawicieli Prezydenta, tak, aby zachować parytet. Obecny model komisji grantowej został ukształtowany w poprzednich kadencjach, kiedy w Radzie Miasta działały trzy kluby. Sekretarz Miasta Stanisław Tamm ocenił, że Komisja Samorządowa może zgłosić czterech przedstawicieli Rady Miasta, a Prezydent zdecyduje czy zwiększy liczbę członków komisji konkursowej, czy też zmniejszy reprezentację swoich urzędników. Radni dokonali również losowania jednostek pomocniczych, które wytypują swoich przedstawicieli do komisji grantowej. Wylosowano trzy osiedla - Stare Miasto, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Żegrze oraz w razie powiększenia składu komisji - rezerwowe Osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie.

Zobacz także:

Komisja Samorządowa zapoznała się również z informacją Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych na temat zaawansowania inwestycji grantowych przyznanych w ubiegłym roku, a realizowanych w obecnym. Na 2011 rok kwotę 2,5 mln zł rozdzielono pomiędzy 17 wyłonionych wniosków rad osiedli. Większość z nich jest obecnie w trakcie realizacji. Ukończona została jedynie budowa placu zabaw - projekt zgłoszony jeszcze przez Radę Osiedla im. Jana Ostroroga, które po reformie weszło w skład Rady Osiedla Stary Grunwald. Problem pojawił się natomiast na Osiedlu Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. Rada tego Osiedla chce odstąpić od realizacji wniosku grantowego (budowy boisk), tłumacząc, że nie będzie w stanie utrzymać obiektu. Inwestycja jest już w części zrealizowana i tegoroczny grant miał służyć do jej kontynuacji. Radnym z Komisji Samorządowej nie spodobało się takie stanowisko. Uważają, że rozpoczętą inwestycję trzeba dokończyć, w przeciwnym razie stworzony zostanie niebezpieczny precedens. Ukończony obiekt można przekazać innej jednostce miejskiej, jeśli jego utrzymanie przekroczy możliwości budżetowe Rady Osiedla. Dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Leszek Klarzyński zadeklarował, że podejmie się rozmów z Radą Osiedla w celu przekonania do zmiany decyzji.