grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Hotel czy apartamentowiec

Na posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej w dniu 14 września radni wysłuchali wyjaśnień dotyczących zamiarów wybudowania zespołu hotelowo-apartamentowego nad Jeziorem Maltańskim.

Komisja Polityki Przestrzennej

Wątpliwości radnych wiązały się z informacją "Gazety Wyborczej" o możliwości wybudowania na terenie w pobliżu Term Maltańskich dużego kompleksu hotelowego, czy wręcz apartamentowca, którego rozmiary mogłyby przekroczyć parametry dopuszczone w obowiązującym dla tej części miasta miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. O wyjaśnienia tej kwestii zwrócił się do Prezydenta Poznania przewodniczący Komisji Łukasz Mikuła. Na posiedzeniu do sprawy tej odniósł się zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień, na pytania radnych odpowiadała też Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie.

Budowa kompleksu hotelowego w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego pozwoliłaby wzbogacić ofertę rekreacyjną w tej części miasta, a dla spółki jest ważna także dlatego, że hotel taki mógłby się stać zapleczem noclegowym dla osób odwiedzających Termy, a przyjeżdżających spoza Poznania. Dlatego też od początku starano się znaleźć inwestora, który byłby zainteresowany budową kompleksu hotelowego. Podjęto również starania, zakończone powodzeniem, o wpisanie tego zadania na listę przedsięwzięć realizowanych w ramach przygotowań do EURO 2012. W odniesieniu do tych przedsięwzięć obowiązują specjalne procedury, dotyczące na przykład wydawania dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Kilka przetargów na nieruchomość, na której miałby stanąć nowy hotel, zakończyło się niepowodzeniem. Dopiero niedawno znalazł się inwestor, który kupił tę nieruchomość. Jednocześnie złożony został wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej, określającej między innymi środowiskowe uwarunkowania całego przedsięwzięcia. Przedstawiciele spółki Termy Maltańskie rozmawiali z inwestorem na temat planowanej inwestycji, przypomninano założenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz postulat zachowania ładu przestrzennego nad Jeziorem Maltańskim - szczególnej ważnej przestrzeni dla mieszkańców Poznania. Niepokój, jak mówiła na posiedzeniu prezes Magdalena Wesołowska, pojawił się wówczas, gdy władze spółki zapoznały się z treścią uzyskanej decyzji środowiskowej. Jest w niej mowa nawet o budynku apartamentowym, co znacznie odbiega od zakładanej wcześniej inwestycji hotelowej. Władze spółki zwróciły się więc do inwestora o wyjaśnienia na ten temat.

W dyskusji, która odbyła się podczas posiedzenia, wątpliwości radnych dotyczyły między innymi zasadności sprzedawania nieruchomości, która został wpisana na listę EURO. W takiej sytuacji to władze publiczne powinny mieć pełny nadzór na tym, co na takiej działce może być budowane. Pozwoliłoby to odpowiednio wcześniej reagować na plany inwestycyjne zdecydowanie przekraczające to, na co zezwala plan miejscowy. Dyskusja w tej sprawie powinna, w ocenie radnych, odbyć się znacznie wcześniej. Dlaczego, pytano, to z upoważnienia miejskiej spółki - a nie prywatnego inwestora, który nabył nieruchomość i planuje budowę - wystąpiono z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej? Pytania radnych dotyczyły też przyszłości tej inwestycji. Rozważano, jakie działania władze miejskie powinny podjąć, gdyby inwestor samodzielnie wystąpił o wydanie decyzji środowiskowej na przykład dla znacznie wyższego niż dopuszcza to miejscowy plan apartamentowca, po czym rozpoczął starania o uzyskanie dokumentów potrzebnych do takiej inwestycji. Znalezienie odpowiedzi na te pytania ma tym większe znaczenie, że procedury w tym przypadku, jak wielokrotnie przypomniano w czasie posiedzenia, są inne niż w przypadku innych inwestycji, nie znajdujących się na liście EURO 2012. Zastanawiano się też, czy Komisja nie powinna w tej sprawie zająć jakiegoś oficjalnego stanowiska.

Ponadto, podczas posiedzenia radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał w sprawie zmian w tegorocznym budżecie Miasta oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2031.

Zapoznano się również z trzema projektami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Bez dyskusji pozytywnie zaopiniowano projekt planu dotyczący terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Długa debata wywiązała się natomiast w odniesieniu do projektów planów "Kopanina-Rudnicze B" i "Kopanina-Rudnicze C". Obejmują one tereny w południowo-zachodniej części Poznania. Druga z tych propozycji była już omawiana na posiedzeniu Komisji w maju bieżącego roku. Radni zwrócili się wówczas o sporządzenie uaktualnionej prognozy skutków finansowych wprowadzenia planu, co też zostało uczynione. Na kolejnym posiedzeniu powrócono do dyskusji na temat możliwości partycypowania właścicieli nieruchomości na przykład w kosztach uzbrojenia terenu. Uchwalenie planu - i dopuszczenie na określonym terenie budownictwa mieszkaniowego - w istotny sposób wpływa na podwyższenie wartości nieruchomości. Pytania i wątpliwości radnych dotyczyły też aktualnych kosztów uchwalenia planów. Komisja postanowiła zatem zawiesić prace nad obiema propozycjami do czasu przygotowania analizy, w której określono by między innymi możliwości ograniczenia skutków finansowych, jakie może mieć uchwalenie tych planów. (co)