grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stary Marych ma 20 lat

Chodzi oczywiście nie o literacko-radiową postać Starego Marycha, ale o jego pomnik, odsłonięty w Poznaniu, na pl. Wiosny Ludów, 21 marca 2001 roku.

W sprawie przestrzeni przed Teatrem Polskim

Radna Lidia Dudziak złożyła interpelację ws. "dewastacji przestrzeni przed Teatrem Polskim". Radna uważa, że dewastacja polega na urządzeniu przed teatrem parkingu dla uprzywilejowanych, którego nawierzchnia jest systematycznie dewastowana i niszczona przez parkujące samochody. Radna pisze, że oczekuje likwidacji parkingu i miejsc do parkowania przed Teatrem Polskim.

Koszt utworzenia żłobków

Radny Mateusz Rozmiarek zwrócił się z interpelacją o koszty tworzenia żłóbków, na przykładzie nowego żłobka na Strzeszynie oraz o jeszcze inne kwestie związane z utrzymaniem żłobków w Poznaniu.

Koziołki, czyli tam i z powrotem

Rzeźbę przedstawiającą dwa trykające się koziołki, po czasowym pobycie w parku Chopina, powróciła na pl. Kolegiackim, choć nie dokładnie w tym samym miejscu, w którym stała wcześniej. Przypomnijmy, że pomysłodawcą pomnika koziołków był Juliusz Kubel, w przeszłości radny miejski.

Spotkanie ws. składowiska na Naramowicach

Miasto szuka środków na usunięcie niezidentyfikowanego wcześniej składowiska odpadów położonego na terenie budowy linii tramwajowej na Naramowice. Koszt wywiezienia odpadów może przekroczyć 50 mln zł. Władze Poznania będą się starać o pożyczkę na ten cel z NFOŚiGW. Dziś o tej sprawie rozmawiali przedstawiciele miasta oraz strony rządowej. 

Skąd napływa smog?

Z badań zanieczyszczeń powietrza nad Poznaniem wynika, że udział emisji napływowej wynosi około 78%, natomiast pochodzącej z terenu miasta - około 22%. Radny Andrzej Rataj chce się dowiedzieć jak Poznań współpracuje z okolicznymi gminami w zakresie zwalczania smogu. Zapytał o to w interpelacji.

Poznań i Wielkopolska zasługują na więcej

Do Rady Miasta trafił projekt stanowiska w sprawie proponowanej alokacji środków europejskich dla programu regionalnego województwa wielkopolskiego w perspektywie finansowej 2021-2027. Został skierowany przez wszystkie kluby radnych - Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnego Poznania.

Co z kamienicą "Zielona Perła" na Łazarzu?

Radna Lidia Dudziak zapytała w interpelacji o stan kamienicy przy ul. Matejki w Poznaniu, zwanej "Zieloną Perłą". Ten budynek od lat jest opuszczony, zaniedbany i popada w ruinę, a odpadajace kawałki elewacji zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Radna zwraca uwagę, że stan budynku pogarsza się od lat, mimo wielu próśb o interwencję w tej sprawie, kierowanych przez mieszkańców, społeczników i radnych.

Zajęcia antydyskryminacyjne w szkołach

Podczas konferencji prasowej poświęconej zajęciom antydyskryminacyjnym w poznańskich szkołach, radni Marta Mazurek i Marek Sternalski mówili o tym jak ważną spełniają one rolę oraz odnieśli się do krytyki ze strony radnych PiS.

W sprawie art. 196

Radny Bartłomiej Ignaszewski wziął udział w konferencji prasowej na dziedzińcu Urzędu Miasta wraz z grupą młodych działaczy Nowoczesnej. Tematem była propozycja wykreślania z kodeksu karnego art. 196.

Będzie miodowo na Cytadeli

Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada przebudowę dawnego amfiteatru na Cytadeli i stworzenie tam ogrodu miododajnego. O taką funkcję na Cytadeli od dawna zabiegała radna Halina Owsianna.

Renowacja zabytkowego muru oporowego

Radny Andrzej Rataj zapytał w interpelacji o obecny stan i przyszłość zabytkowego muru oporowego przy ulicy Czartoria. Mur jest w złym stanie technicznym i wymaga prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Okazuje się, że środki na remont są zarezerwowane w budżecie miasta, a ZZM jest gotowy do przeprowadzenia remontu.

Pytanie o mammografy

Radna Ewa Jemielity zapytała w interpelacji  o liczbę mammografów znajdujących się w podmiotach leczniczych Miasta Poznania oraz o ich stan techniczny. Wskazała możliwość wzięcia udziału w programie "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów - mammografy na lata 2021-2022". 

Co z chodnikiem na ul. Wiatracznej?

Radny Łukasz Kapustka zwrócił się w interpelacji z wnioskiem o przeprowadzenie remontu chodnika w ciągu ulicy Wiatracznej (na odcinku od ul. Chartowo do skrzyżowania z ul. Kurlandzką). Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski poinformował, że remont jest planowany na ten rok.

Akademik czy apartamentowiec?

Radny Michał Grześ wystosował interpelację w sprawie planów budowy akademika przy ulicy Krańcowej na terenie działki po Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej nad Maltą.

Jak Poznań promuje energooszczędność?

Radny Mateusz Rozmiarek zapytał w interpelacji o to, jak Poznań realizuje jeden z punktów Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ pt. Edukacja ekologiczna i promowanie postaw energooszczędnych. Jak się okazało, działań na tym obszarze jest bardzo dużo.

System Inteligentnej Segregacji Odpadów

Radna Monika Danelska zapytała w interpelacji, czy miasto Poznań przewiduje uruchomienie  Systemu Inteligentnej Segregacji Odpadów. Jest to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające skuteczną weryfikację odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Jak się okazuje, taką możliwość analizuje ZM GOAP.

1 Strona 2 3 92