grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

30 lat ZMP

W dniach 18-20 stycznia 1991 roku odbywał się w Poznaniu z udziałem 60 delegatów Kongres Restytucyjny Związku Miast Polskich.

Fot. archiwum ZMP - grafika artykułu
Fot. archiwum ZMP

Delegaci spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości był m.in.: senator Jerzy Regulski, pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego. Przybyły także delegacje zagraniczne: ze Związku Władz Lokalnych Litwy, Związku Miast Niemieckich (Deutscher Staedtetag), Związku Miast i Gmin Niemieckich (Deutscher Staedte und Gemeindebund), Międzynarodowej Organizacji Miast Siostrzanych (Sister Cities International) i Światowego Związku Miast Bliźniaczych (FMCU). Wystąpienie na temat sytuacji na Litwie po tragicznej akcji sowieckich czołgów pod wieżą telewizyjną w Wilnie wygłosił poseł do Rady Najwyższej Litwy, Czesław Okińczyc. Kongres przyjął oświadczenie w tej sprawie.

Najważniejszą decyzją były wybory władz statutowych Związku. W głosowaniu powszechnym delegaci wybrali na Prezesa Związku, prezydenta Poznania, Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Delegaci przed przyjęciem Statutu postanowili wpisać Poznań jako siedzibę Związku. Dyrektorem Biura ZMP został wybrany i jest nim do dziś Andrzej Porawski. W przeszłości był m.in. radnym Miasta Poznania, członkiem Zarządu Miasta Poznania. W ubiegłym roku Rada Miasta przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.

Związek początkowo starał się o zarejestrowanie jako związek komunalny. Ostatecznie w roku 1993 został zarejestrowany jako stowarzyszenie gmin. Jest, podobnie jak w okresie międzywojennym, członkiem organizacji międzynarodowej: w latach 1919-39 była to IULA, a po restytucji - CEMR, czyli europejska sekcja IULA.

Przedstawicielem Poznania w ZMP jest obecnie przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

oprac. red.

Zobacz także: