grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Aktywne i wyjątkowe

Rusza kolejna edycja akcji społecznej "Poznanianki", która powstała, aby docenić aktywne i odważne kobiety, działające dla dobra innych. W konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną odsłonę akcji udział wzięli m.in.: radna Maria Lisiecka-Pawełczak - przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia oraz - przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

W konferencji prasowej zapowiadającej kolejna edycję akcji "Poznanianki" udział wzięli: radna Maria Lisiecka-Pawełczak, Małgorzata Kempa - dyrektorka Estrady Poznańskiej, Magdalena Pietrusik-Adamska - dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz i z-ca prezydenta Jędrzej Solarski - grafika artykułu
W konferencji prasowej zapowiadającej kolejna edycję akcji "Poznanianki" udział wzięli: radna Maria Lisiecka-Pawełczak, Małgorzata Kempa - dyrektorka Estrady Poznańskiej, Magdalena Pietrusik-Adamska - dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz i z-ca prezydenta Jędrzej Solarski

Akcja "Poznanianki" składa się z trzech etapów. W pierwszym, trwającym od 10 lipca do 31 sierpnia, mieszkanki i mieszkanki Poznania mogą zgłaszać swoje kandydatki poprzez stronę: poznan.pl/poznanianki. W drugim etapie - we wrześniu - kapituła wyłoni pięć kobiet lub organizacji tworzonych przez kobiety, które zostaną bohaterkami kampanii promującej postawu oraz działania na rzecz innych kobiet i miasta. Akcję zwieńczy tydzień kobiet (7-14 października), którego częścią będzie dwudniowa konferencja z panelami dyskusyjnymi i warsztatami poświęcona siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom dyskryminacyjnym.

W poprzedniej edycji wpłynęło ponad sto zgłoszeń. Spośród nich wyróżniono: Tęczowe Seniorki (rezydentki Baraku Kultury, walczące z dyskryminacją i przełamujące stereotypy); Po-Dzielnię (pierwszy freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia); stowarzyszenie Rakujemy (wspierające dziewczyny z diagnozą raka piersi); Magdę Szewciów (trenerkę samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek); Katarzynę Walę (współtwórczynie Mobilnego Domu Kultury Wilczak). - Wybranie pięciu wyróżnionych było niezwykle trudnym zadaniem - mówi Grzegorz Ganowicz, który stał na czele kapituły akcji "Poznanianki". - To najlepszy dowód, że w Poznaniu mieszka i działa wiele wyjątkowych kobiet. Cieszę się, że w tym roku będziemy mogli przybliżyć sylwetki kolejnych z nich.

"Poznanianki" jest jedną z wieli akcji społecznych prowadzonych przez Miasto Poznań. Wiele projektów i programów zainicjowanych zostało w Radzie Miasta, o czym przypomina radna Maria Lisiecka-Pawełczak. To m.om. bezpłatny punkt profilaktyki intymnej (dostępny przez całą dobę 7 dni w tygodniu); program wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet w wieku 50+; dofinansowanie miejskiego programu in vitro oraz miejsc w żłobkach niepublicznych. Inne działania to umieszczenie w szkołach tzw. różowych skrzyneczek z akcesoriami higienicznymi do dyspozycji dziewcząt. Realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewcząt. W Radzie Miasta powstawały również inicjatywy symbolicznie upamiętniające znaczenie i dorobek kobiet w naszej historii. W ubiegłym roku, w 104. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych, otwarta została Aleja Praw Kobiet. Od 2018 roku znacznie zwiększyła się też liczba ulic i skwerów noszących imiona kobiet.

oprac. red.