grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bollwerk - czyli grobla

Poznań uczcił kolejną rocznicę akcji Bollwerk. Z 20 na 21 lutego 1942 roku, w wyniku akcji zorganizowanej przez polskie podziemie w porcie rzecznym, spłonęły niemieckie magazyny powodując milionowe straty Wermachtu.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Uroczystości rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Estkowskiego, gdzie uczniowie przedstawili program artystyczny. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk upamiętniający Akcję Bollwerk, w pobliżu ul. Szyperskiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Władze Poznania reprezentowali: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Akcję, której nadano kryptonim Bollwerk (co oznacza "grobla"), przygotowały oddziały Związku Walki Zbrojnej, którym pomagało kilku mieszkańców Chwaliszewa. O znaczeniu akcji świadczy fakt, że zatwierdził ją osobiści Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski.

W nocy z 21 na 22 lutego 1942 roku dzięki drobiazgowo zaplanowanym działaniom podpalono magazyny w Porcie Rzecznym nad Wartą, które w rezultacie pożaru doszczętnie spłonęły. Znajdowały się w nich niemieckie mundury oraz żywność przeznaczona do wysłania na front wschodni. Straty były liczone w milionach. W odwecie za tę akcję Niemcy stracili w Poznaniu i w Warszawie szereg poznaniaków, żołnierzy Armii Krajowej.

W roku 1982 mieszkańcy ufundowali przy Porcie Rzecznym obelisk upamiętniający tę akcję dywersyjną Polskiego Państwa Podziemnego.

mat, jg