grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co dalej z CWP?

Miasto Poznań odstąpiło od przeprowadzenia procedury konkursowej Centrum Warte Poznania na rok 2020, bez jej rozstrzygnięcia, ze względu na sytuację epidemii. Jednocześnie deklaruje możliwość powtórnego rozpisania konkursu w roku 2020, po ustaniu zagrożenia epidemicznego. Radna Dorota Bonk-Hemmermeister proponuje inne rozwiązanie.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Zagrożenie epidemiczne, które spowodowało liczne ograniczenia w korzystaniu z przestrzeni publicznej w całym kraju, uniemożliwia realizację celu konkursu, jakim jest organizacja wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, wzbogacających życie kulturalne i uatrakcyjniających centrum Poznania.

Termin składania prac konkursowych na 2020 rok upłynął 2 marca. Ich autorzy nie mogli wziąć pod uwagę wpływu pandemii na możliwość realizacji opisanych pomysłów. Większość z nich zaplanowana została na miesiące wiosenne i letnie oraz zakładała jak najszersze, aktywne uczestnictwo mieszkańców i turystów w wydarzeniach. Bezprecedensowe, podyktowane bezpieczeństwem ludności ograniczenia uczestnictwa w zgromadzeniach czynią niemożliwym wypełnienie tych założeń. Niepewność co do czasu trwania epidemii powoduje z kolei niemożność ustalenia nowych, wiarygodnych terminów zaplanowanych przez uczestników konkursu wydarzeń. Podejmując uzasadnioną decyzję, Miasto deklaruje możliwość powtórnego rozpisania konkursu w roku 2020, po ustaniu zagrożenia epidemicznego.

Radna Radna Dorota Bonk-Hemmermeister proponuje inne wyjście z tej sytuacji - całkowitą rezygnację w tym roku z CWP i przeznaczenie niewykorzystanej kwoty 350 tys. zł na bezzwrotne granty dla poznańskich artystów, którzy utracili możliwość zarobkowania, lub na dopłaty do czynszów w lokalach komunalnych, w których prowadzona jest działalność związana z kulturą.

Istotą konkursu Centrum Warte Poznania, zainspirowanego w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, jest wykorzystanie potencjału historycznych dzielnic stolicy Wielkopolski. Zasięgiem obejmuje on Stare Miasto (w tym ulicę Św. Marcin oraz przyległe), oraz osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady - Komandoria, Jeżyce, Wilda i św. Łazarz, a także tereny nadbrzeżne położone po obu stronach rzeki Warty, na obszarze pomiędzy mostem Lecha a mostem Przemysła I. Inaczej niż w przypadku większości konkursów dotacyjnych organizowanych przez samorządy, swój projekt złożyć mogą nie tylko organizacje pozarządowe, ale też firmy, osoby prawne, grupy nieformalne i osoby fizyczne.

oprac. red.