grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co dalej ze Sceną Roboczą?

Pod koniec września radny Paweł Sowa wystosował interpelację w formie listu otwartego w sprawie kryzysowej sytuacji teatru Scena Robocza. Pismo skierował do prezydenta Poznania i rektor Akademii Muzycznej. Teraz otrzymał odpowiedź z Urzędu Miasta.

Fot. Scena Robocza - grafika artykułu
Fot. Scena Robocza

"Artystki i artyści w przeddzień 10-lecia działalności zostali de facto wyrzuceni na bruk, pomimo zapewnień o nienaruszalności swojej siedziby w relacjach z Akademią Muzyczną oraz współistnieniu w przestrzeni byłego kina Olimpia. Nie mogę ani zrozumieć ani zaakceptować sytuacji, w której grupa ludzi o ogromnym dorobku na rzecz rozwoju kultury i życia społecznego w Poznaniu zostaje potraktowana w tak bezwzględny sposób." - tak zaczyna swój list radny Paweł Sowa. Dalej przypomina, że na przestrzeni 10 lat Teatr wyprodukował blisko 40 premier i 1000 różnorodnych wydarzeń uzupełniających w postaci spektakli, warsztatów, wystaw, koncertów i działań edukacyjnych. Podkreśla też wieloletnie zaangażowanie Teatru we wsparcie kilkudziesięciu podmiotów organizujących wydarzenia kulturalne. Było to możliwe dzięki dzieleniu się kompetencjami i posiadaniu zaplecza organizacyjnego. Zbudowano w ten sposób Społeczne Miejsce Kultury pomagające ludziom, którzy organizowali życie kulturalne Poznania.

Radny zwraca się do rektor Akademii Muzycznej o zrozumienie trudnej sytuacji artystek i artystów, zwraca uwagę budynek Olimpii jest własnością publiczną, a Scena Robocza zainwestowała dzięki wsparciu mieszkańców w remont tego obiektu. "Czy w obliczu tego co się stało, Akademia Muzyczna zwróci te pieniądze do budżetu Miasta Poznania?" - pyta radny Sowa i przypomina, że mieszkanki i mieszkańcy zagłosowali w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, by te pieniądze zainwestować w remont Olimpii.

"Myślę, że środowisko artystyczne Poznania jest otwarte na rozmowy i szukanie rozwiązań dla problemów, które stawia przed nami rzeczywistość. O taką otwartą postawę proszę zarówno Panią Rektor jak i Pana Prezydenta, deklarując także swoją dyspozycyjność." - kończy swój list Paweł Sowa.

Ze strony Miasta na interpelację odpowiedział w imieniu prezydenta jego zastępca Jędrzej Solarski. "Chciałbym podkreślić, że Miasto bardzo ceni działalność realizowaną przez Stowarzyszenie Scena Robocza, czego najlepszym dowodem są corocznie przyznawane dotacje w otwartym konkursie ofert dla organizacji pozarządowych na funkcjonowanie Społecznego Miejsca Kultury Scena Robocza, a także na inne projekty prowadzone przez Stowarzyszenie." - czytamy na wstępie odpowiedzi.

W tym roku z budżetu Miasta organizacja otrzymała blisko 600 tys. zł na realizację programu artystycznego, wynagrodzenia osób zaangażowanych w działania, program rezydencyjny, a także na czynsz oraz opłaty eksploatacyjne związane z użytkowaniem wynajętej przestrzeni w budynku Olimpia.

Wiceprezydent wyraża żal, że nie udało się doprowadzić do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Muzyczną - nowym właścicielem budynku - a Sceną Roboczą, które miało umożliwić dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w tej przestrzeni.

"W związku z nagłą decyzją pani Rektor Hanny Kostrzewskiej o zamknięciu budynku do czasu rozpoczęcia generalnego remontu, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Miasto zintensyfikowało swoje działania związane z udzieleniem wsparcia Stowarzyszeniu w poszukiwaniu nowej przestrzeni, w której możliwe będzie dokończenie tegorocznego programu merytorycznego i rozpoczęcie działań w kolejnym roku." - na pisał zastępca prezydenta.

Wsparcie ze strony Miasta będzie dotyczyło w szczególności:

  • znalezienia przestrzeni magazynowej, w której Stowarzyszenie będzie mogło przechowywać swoje ruchomości do czasu znalezienia nowego miejsca na działanie oraz wsparcia samej przeprowadzki,
  • wskazania przestrzeni w zasobach instytucji kultury lub zasobach miejskich, która mogłaby być wynajęta na potrzeby realizowanej przez Stowarzyszenie działalności administracyjnej,
  • ustalenie wspólnie ze Stowarzyszeniem potrzeb w zakresie miejsca na działalność artystyczną oraz wskazanie sal, w których mogłyby odbywać się wydarzenia kulturalne zaplanowane przez Scenę Roboczą,
  • bieżące udzielanie przez Wydział Kultury konsultacji w zakresie aktualizacji oferty i dostosowanie jej do realiów, w których program będzie realizowany oraz do obecnych możliwości Stowarzyszenia.

Jędrzej Solarski deklaruje, że zwróci się do rektor Akademii Muzycznej prof. Hanny Kostrzewskiej z prośbą o wydłużenie czasu wskazanego przez Akademię Muzyczną na opróżnienie budynku Olimpii przez Scenę Roboczą. Wstępne rozmowy na ten temat były już prowadzone.

"Biorąc pod uwagę niedawne wydarzenia związane z jubileuszem 10-lecia Sceny Roboczej, pragnę zapewnić, że przez cały ten czas Scena cieszyła się zaufaniem i wsparciem Miasta. Miasto poprzez Wydział Kultury finansowało projekty artystyczne oraz koszty opłat czynszowych i eksploatacyjnych, a także remontów. Działalność Sceny Roboczej uznaję za wartościową zarówno w aspekcie artystycznym, jak i społecznym. Dlatego w imieniu Miasta deklaruję, że nadal będzie ono partnerem Sceny tak, jak był nim przez ostatnie 10 lat jej działalności." - podkreśla wiceprezydent Poznania.

oprac. rad.