grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Fontanna na Zielonych Ogródkach

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację ws. skweru Zielone Ogródki. Przypomniał, że od dłuższego czasu nie działa fontanna na skwerze, co jest problemem dla okolicznych mieszkańców, rodziców z dziećmi i seniorów, dla których miejsce to jest azylem zieleni w gęsto zurbanizowanej okolicy. W odpowiedzi czytamy, że uruchomienie fontanny możliwe będzie po wykonaniu prac modernizacyjnych.

Pięknie wyglądająca pergola porośnięta gęstym bluszczem, w głębi rzeźba mężczyzny, będąca częścią fontanny - grafika artykułu
Skwer Zielone Ogródki przy ul. Zielonej, fot. Szymon Mazur

Skwer Zielone Ogródki to urokliwe miejsce na Starym Mieście, u zbiegu ulic: Długiej, Strzeleckiej i Zielone. Na skwerze tym znajdują się drzewa, krzewy oraz wyjątkowa pergola, porośnięta zielenią i dająca cień i wytchnienie o każdej porze roku, a zwłaszcza w gorące letnie dni. Patronem miejsca jest prof. Zbigniew Zakrzewski, ekonomista, prawnik, rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, działacz społeczny, miłośnik naszego miasta i autor książek o Poznaniu.

W centralnym miejscu skweru znajduje się fontanna, z naturalnej wielkości figurami profesora, dziewczynki, chłopca i psa. Rzeźby te są symbolem zmian klimatu, przejawiających się w naszym mieście ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak z jednej strony wysokie temperatury, długie okresy bez opadów deszczu i coraz większe susze, a z drugiej strony nagłe zmiany temperatury, gwałtowne burze i opady dużych ilości wody.

Radny zwraca uwagę, że od dłuższego czasu fontanna nie działa i mieszkańcy nie mogą w pełni wykorzystywać zalet skweru Zielone Ogródki. Dodaje, że na problem wielokrotnie zwracali uwagę mieszkańcy i Rada Osiedla Stare Miasto. Radny uzyskał  informacje, że podejmowane były działania, mające na celu naprawę niecki i instalacji fontanny, jednakże kolejny sezon obiekt jest nieczynny.

Radny zadał w interpelacji kilka pytań dotyczących stanu technicznego, oraz poprosił o informację, kiedy opisana fontanna będzie działać.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Bartosz Guss. Napisał on m.in. że fontanna znajdująca się na skwerze Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego przy ul. Zielonej  została wyłączona z użytkowania w 2021 roku. Przyczyną wyłączenia był zły stan techniczny, który uniemożliwiał prawidłową eksploatację. Zarząd Zieleni Miejskiej zarządzający skwerem zlecił ekspertyzę techniczną fontanny. Opracowana w 2022 roku dokumentacja wykazała niedomagania konstrukcji i potwierdziła, że uruchomienie fontanny mogłoby spowodować dalszą degradację jej części składowych.

Jak wyjaśnił Bartosz Guss, ZZM zlecił przeprowadzenie w bieżącym roku prac projektowych umożliwiających modernizację fontanny. Zadanie przekazano spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. Po otrzymaniu informacji, na temat koniecznych do wykonania prac modernizacyjnych i kosztów ich wykonania, ZZM podejmie starania o pozyskanie środków finansowych, a uruchomienie fontanny możliwe będzie po wykonaniu prac modernizacyjnych.

oprac. red.