grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Interpelacja w sprawie Toru Poznań

Ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi sytuacji związanej z Torem Poznań zwrócił się w interpelacji radny Krzysztof Rosenkiewicz. Odpowiedzi udzielił zastępca Prezydenta Bartosz Guss.

Fot. biuletyn.poznan.pl - grafika artykułu
Fot. biuletyn.poznan.pl

Radny Krzysztof Rosenkiewicz prosił od odpowiedź na następujące zagadnienia:
- czy zawarcie umowy dzierżawy z 2016 r. nie stanowi poświadczenia ustalenia stanu prawnego nierozparcelowanej części gruntu pod Torem Poznań jako gruntu komunalnego?
- czy Miasto w ramach zapisów umowy ma możliwość wyegzekwowania od najemcy poczynienia nakładów na gruncie, chociażby w postaci nietrwale związanych, demontowalnych ekranów akustycznych, bądź czy nie ma możliwości uczynienia tego we własnym zakresie?
- czy istnieje możliwość zawarcia w ww. zakresie porozumienia o współpracy w ww. procesie z gminą Tarnowo Podgórne i partycypacji gminy sąsiedniej przez wykonanie nakładów na terenie należącym do gminy, skoro uciążliwości zgłaszają w znaczącej części mieszkańcy Przeźmierowa?

Szczegółowej odpowiedzi udzielił zastępca Prezydenta Poznania Bartosz Guss. Z uwagi na to, iż umowa najmu wywołuje wyłącznie skutki obligacyjne przyjmuje się, że wynajmujący nie musi być właścicielem przedmiotu najmu. W związku z powyższym samo zawarcie umowy najmu nie poświadczyło stanu prawnego nieruchomości, na której znajduje się Tor Poznań i nie zakończyło toczących się postępowań mających na celu pozbawienia Miasta prawa własności do tej nieruchomości. Zawarcie umowy najmu nieruchomości stanowiło uregulowanie tytułu do użytkowanego gruntu określonego w ewidencji gruntów jako obręb, arkusz, działka.

Ponieważ część nieruchomości, na których znajduje się Tor Poznań zagrożona jest utratą przez Miasto jej prawa własności, Miasto nie może nałożyć na Najemcę obowiązku zamontowania ekranów akustycznych. Nałożenie tego obowiązku mogłoby spowodować, że po zakończeniu umowy, również wskutek utraty przez Miasto jej prawa własności, Miasto byłoby zobowiązane do zwrotu równowartości poniesionych przez Najemcę nakładów na przedmiocie umowy. Aktualnie trwają rozmowy, by taki obowiązek na Najemcę nałożył Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska w drodze decyzji, w celu dopuszczenia dalszej działalności Toru przez Najemcę.

Bartosz Guss informuje również, że po określeniu przez włodarzy gmin sąsiednich zgodnie z decyzją Wydziału Ochrony Środowiska z dnia 29.09.2016 r. obszarów możliwych do zagospodarowania, bądź już zagospodarowanych na cele mieszkaniowe i usługowe, będzie możliwość zmiany normy hałasu. Aktualnie norma hałasu określona dla Automobilklubu to: przy ul. Bukowskiej dopuszczalny poziom to 55dB, przy ul. Wichrowej i Rzemieślniczej w Przeźmierowie to 55dB i 45dB, przy ul. Krańcowej i Magazynowej w Przeźmierowie to 50dB i 40dB.

oprac. red.