grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jak Poznań promuje energooszczędność?

Radny Mateusz Rozmiarek zapytał w interpelacji o to, jak Poznań realizuje jeden z punktów Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ pt. Edukacja ekologiczna i promowanie postaw energooszczędnych. Jak się okazało, działań na tym obszarze jest bardzo dużo.

Poznański Dzień Energii, fot. UMP - grafika artykułu
Poznański Dzień Energii, fot. UMP

Radny chciał się dowiedzieć się, w jaki sposób miasto, w ostatnich dwóch latach, promowało zachowania środowiskowe wśród mieszkańców i poznać przykłady takich działań. Omawiając swoją interpelację w czasie sesji Rady Miasta Poznania powiedział, że edukacja ekologiczna i promowanie postaw energooszczędnych jest bardzo ważne w kontekście ochrony środowiska. Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Bartosz Guss. Okazało się, że miasto prowadzi wiele różnorodnych działań w zakresie promocji postaw i zachowań energooszczędnych.

Jest to m.in. Poznański Dzień Energii, którego czwarta edycja odbyła się 14 września 2019 r. w Parku Jana Kasprowicza. Impreza została zorganizowana został przez Oddział Miejskiego Energetyka Wydziału Gospodarki Komunalnej. W ramach warsztatów goście dowiedzieli się m.in. jak stworzyć las w żarówce lub samonawadniające się rośliny, mogli spróbować swoich sił w PowerRun, a także wystartowali w quizie sprawdzającym wiedzę ekoenergetyczną. Na stoiskach można było zapoznać się z materiałami informacyjnymi, filmami instruktażowymi, a także wziąć udział w zabawach edukacyjnych dotyczących efektywności energetycznej, energii czy ekologii.  Podobnie jak w poprzednich latach, częścią Poznańskiego Dnia Energii był "Konkurs z Energią" dla przedszkolaków i uczniów z poznańskich placówek oświatowych, którego głównym celem było szerzenie wiedzy z zakresu energii i ekologii.

W ubiegłym roku miasto zorganizowało Letni Targ Ekologiczny. Odbył się w dniach 29-30 sierpnia na terenie MTP. Oddział Miejskiego Energetyka Wydziału Gospodarki Komunalnej przygotował stoisko promocyjne, na którym odbywały się prelekcje dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

11 października 2019 r. odbyła się konferencja "Smart City - Klastry Energii" w ramach targów POL-ECO System, które odbywają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dodatkowo konferencja została włączona do wspólnego przedsięwzięcia z Wydziałem Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej pod nazwą "Forum Rozwoju Miast". Podczas konferencji poruszono kwestie związane m.in. z: magazynowaniem i przetwarzaniem energii; perspektywami bilansowania klastrów energii w oparciu o lokalne magazyny energii; merytorycznym i finansowym wsparciem inwestycji w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną; klastrami energii jako elementami Smart City; rolą i zadaniami koordynatora w klastrach energii; stanem prawnym i sytuacją rynkową klastrów energii w Polsce.

Na 23 października 2020 r. zaplanowano kolejną konferencję "Poznański Dzień Energii - Energia w miastach XXI wieku", organizowaną w ramach targów POL-ECO System, odbywających się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Z powodu ograniczeń wynikających ze stanu epidemii oraz obowiązującej na terenie powiatu poznańskiego oraz miasta Poznania strefie czerwonej konferencja została odwołana.

Wiceprezydent Guss przypomniał też, że Poznań prowadzi internetowy serwis Gospodarka Komunalna oraz fanpage "Poznań pełen energii" na portalu społecznościowym Facebook. W sekcji "Energia w mieście" znajdują się informacje na temat zadań Oddziału Miejskiego Energetyka, szeroko rozumianej efektywności energetycznej czy grupy zakupowej energii elektrycznej i paliwa gazowego. W zakładce umieszczono wiele porad dla mieszkańców dotyczących oszczędzania energii elektrycznej i ciepła, a także wskazówki jak podłączyć nieruchomości do sieci cieplnej czy gazowej. Misją fanpage'a jest szerzenie wiedzy z zakresu efektywności energetycznej, a także odnawialnych źródeł energii i ekologii wśród poznaniaków. Publikowane treści poruszają tematykę związaną z zarządzaniem energią i racjonalnym wykorzystywaniem jej zasobów oraz bezpieczeństwem energetycznym Poznania.

Innymi działaniami w ramach promowania energooszczędności są przygotowane w ostatnim czasie "Mapa solarna Poznani", książeczka edukacyjna "Miejski Energetyk na tropie złodzieja prądu" czy konkurs plastyczny "Energicznie działamy - energię oszczędzamy".

oprac. SZYM

Zobacz więcej: