grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jaki będzie park na Wzgórzu Świętego Wojciecha?

Radny Andrzej Rataj zwrócił się w formie interpelacji z pytaniami dotyczącymi parku, który ma być częścią przyszłego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Radnego interesuje obecny stan drzewostanu na terenie planowanego parku oraz dostępność nowego obszaru zieleni po zbudowaniu Muzeum. Wyjaśnień udzielił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, fot. UMP - grafika artykułu
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, fot. UMP

Na terenie między kościołem Świętego Wojciecha a Starą Rzeźnią, planowane jest utworzenie parku, który miałby być częścią kompleksu planowanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Radny napisał w interpelacji, że mieszkańców interesują zagadnienia zachowania obecnego drzewostanu na terenie planowanego parku, dostępności nowego obszaru zieleni i wejść do planowanego parku. Jest to tym bardziej istotne, że na terenie Wzgórza Świętego Wojciecha, a także w najbliższej okolicy powstaje obecnie i powstanie w przyszłości wiele budynków mieszkalnych.

Radny zapytał więc, jaka jest lokalizacja planowanego parku na Wzgórzu Świętego Wojciecha, jaka roślinność, w tym jaki drzewostan, znajduje się na terenie planowanego parku, a także czy drzewostan ten zostanie zachowany. Radny chce też wiedzieć, czy są zamiary usunięcia lub posadzenia nowych drzew w planowanym parku oraz czy park będzie ogólnodostępny i w których miejscach będą znajdować się wejścia do niego.

Odpowiedzi na interpelację udzielił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które przygotowuje dokumentację techniczną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wyjaśnił, że zakończono prace nad wielobranżową koncepcją uszczegóławiającą założenia ze zwycięskiej pracy konkursowej pracowni architektonicznej WXCA. W ramach tych prac wykonano inwentaryzację zieleni oraz opracowano projekt zagospodarowania terenu. Następnym etapem jest przygotowanieprojektu budowlanego oraz wykonawczego.

Dyrektor Terlecki wyjaśnił, że nowe muzeum ma powstać na działce nr 69/6 ark. 02 oraz działki 2 i 3/4 ark 04, obręb Poznań. Część parkowa zlokalizowana jest w południowej części obszaru objętego inwestycją, w większości na działce nr 3/4. Założono, że budynki nowego muzeum, plac muzealny oraz park stanowić będą jedno założenie, dlatego trudno jest wyznaczyć jednoznacznie północną granice parku.

Inwentaryzację zieleni na przyszłym terenie parku i muzeum wykonano w czerwcu 2020 br. W części północnej jest niewiele zieleni i właśnie tam ma powstać obiekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W części południowej znajduje się dużo zieleni - tam będzie się mieścił park i nie będą wznoszone żadne obiekty kubaturowe.

Na terenie parku znajduje się bardzo cenny starodrzew. Zinwentaryzowano ponad 250 drzew i krzewów. Dominującymi gatunkami są drzewa liściaste: robinia akacjowa, klon zwyczajny, klon jesionolistny, klon jawor. 58 proc. drzew jest w dobrym stanie zdrowotnym, 28,5 proc. w stanie średnim, około 10 prac. stanowią drzewa w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. Niewiele jest drzew martwych, zamierających i w złym stanie (od 0,5 do 2 proc). Dyrektor Terlecki zapewnił, że planowane jest zachowanie większości drzew, które zostaną uzupełnione o nowe nasadzenia.

Park będzie parkiem ogólnodostępnym publicznie. Wejść do niego będzie można z placu muzealnego zlokalizowanego w północnej części obszaru objętego inwestycją. Układ ścieżek został tak zaprojektowany, by umożliwić dostęp do parku i muzeum również od strony nowego układu drogowego łączącego ul. Północną z ul. Grochowe Łąki, wzdłuż granicy ze Starą Rzeźnią. Oprócz tego planuje się wejścia do parku od ul. Święty Wojciech od strony kościoła pw. Świętego Wojciecha oraz w osi ul. Wronieckiej. Dyrektor Terlecki zaznaczył, że dostępność parku od tej strony będzie możliwa, jeśli zostaną zrealizowane inwestycje będące poza gestią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

oprac. red.

Zobacz więcej: