grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jest szansa na więcej Chopina

Radny Bartłomiej Ignaszewski otrzymał odpowiedź na swoją interpelację w sprawie koncertów muzyki Chopina w przestrzeni miejskiej lub emitowania jej z nagrań.

Fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
Fot. Poznan Film Commission

Radny pytał, czy istnieje możliwość organizowania koncertów fortepianowych im. Fryderyka Chopina w przestrzeni publicznej, tak aby jego twórczość dotarła do szerszego grona. Pomysł radnego wzorowany jest na koncertach organizowanych w warszawskich Łazienkach Królewskich. W przypadku braku możliwości organizowania takich koncertów radny proponuje przynajmniej odtwarzanie z głośników, w weekendy, muzyki Chopina w parku noszącym imię kompozytora.

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski odpowiadając na interpelację wskazuje, że propozycja warta jest rozważenia. Przestrzenie parkowe wydzierżawiane lub użyczane są na tego typu wydarzenia przez zarządcę terenu - tj. Zarząd Zieleni Miejskiej, który popiera pomysł przedstawiony przez radnego Bartłomieja Ignaszewskiego. Po otrzymaniu konkretnego wniosku w zakresie zorganizowania koncertu, ZZM jest otwarty na współpracę.

ZZM wskazał lokalizacje (parki), w których istnieje możliwość podłączenia się do skrzynki elektrycznej: park Stare koryto Warty, park Nad Wartą, park Rataje, park ks. Jasińskiego, park przy ul. Browarnej, park Jana Pawła II.

Wiceprezydent zaznacza, że przy planowaniu przedsięwzięcia należy wziąć pod uwagę obowiązujące w danym czasie obostrzenia i sytuację związaną z pandemią Covid-19. Jeżeli zaistnieje taka możliwość oraz zostanie wydana zgoda przez zarządcę terenu, wydarzenie takie może być zorganizowane przez Teatr Polski, który w swoim budżecie ma zarezerwowane środki na koncerty orkiestry antraktowej. Tematem zorganizowania koncertu można także zainteresować Akademię Muzyczną w Poznaniu.

oprac. red.