grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kwestia krzyża w sali sesyjnej

Radni Bartłomiej Ignaszewski i Wojciech Chudy zwrócili się z interpelacją w sprawie krzyża zawieszonego w sali sesyjnej, w budynku Urzędu Miasta. Odpowiedzi udzielił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Krzyż w sali sesyjnej - grafika artykułu
Krzyż w sali sesyjnej

Radni pytali o podstawę prawą zawieszenia krzyża w sali sesyjnej Urzędu Miasta oraz czy Urząd planuje zdjęcie krzyża w tym miejscu, tak aby zachować zasadę neutralności światopoglądowej instytucji publicznych. Zdaniem radnych umieszczanie symboli religijnych w budynkach administracji publicznej, takich jak sala sesyjna w Urzędzie Miasta, może w świetle art. 25 ust. 2 Konstytucji RP naruszać zasadę neutralności religijnej, światopoglądowej i filozoficznej władz publicznych.

Odpowiadając na interpelację radnych, prezydent Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że swoje stanowisko w sprawie rozdziału państwa i Kościoła w życiu publicznym, również w sferze ekonomicznej oraz neutralności i bezstronności władzy publicznej w kwestiach światopoglądowych czy przynależności religijnej, wyrażał niejednokrotnie, wskazując, że w Polsce prawnie zagwarantowana reguła państwa świeckiego jest obecnie często naruszana. Zdaniem prezydenta Poznania - władza powinna działać w sposób, który nie sugeruje opowiadanie się za lub przeciwko jakiegokolwiek rodzaju wierze religijnej. W ocenie Jacka Jaśkowiaka eksponowanie krzyża w pomieszczeniach publicznych, w tym salach obrad ciał przedstawicielskich, narusza zasadę bezstronności religijnej władzy publicznej. W gabinecie i saloniku prezydenta, nie ma krzyża i innych symboli religijnych. Sprawa obecności krzyża w przestrzeni Urzędu była analizowana przez Jacka Jaśkowiaka w pierwszych miesiącach po objęciu funkcji Prezydenta Poznania w 2014 roku. Polecił wówczas sporządzenie informacji, w jakich pomieszczeniach, salach budynku Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim zawieszony jest krzyż. Z uzyskanych danych wynikało, że krzyże wiszą przede wszystkim w pokojach, salach użytkowanych przez radnych Miasta Poznania, w których między innymi odbywają się posiedzenia komisji Rady. Krzyże pojawiły się we wskazanych pomieszczeniach Urzędu Miasta w okresie po transformacji ustrojowej dokonanej w Polsce po roku 1989. "Analizując wówczas sprawę wiszących krzyży, mając na względzie, że gospodarzem tych sal jest Rada Miasta Poznania, nie podjąłem żadnych dalszych decyzji w tej kwestii." - wyjaśnia w odpowiedzi radnym Jacek Jaśkowiak.

Prezydent uważa jednak, że Rada Miasta Poznania jako niezależny organ władzy powinna podjąć decyzję w sprawie funkcjonowania krzyży w tej przestrzeni budynku Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim, która została temu organowi jako gospodarzowi oddana do dyspozycji. "Dopiero takie stanowisko Rady przekazane Prezydentowi Miasta jako organowi wykonawczemu będzie dla mnie podstawą do podjęcia odpowiednich czynności." - podsumowuje prezydent Jaśkowiak.

oprac. red.