grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Najpierw porządek, potem pomnik

Rada Osiedla Stare Miasto apeluje o porządek na Wzgórzu Przemysła. Przewodniczący Rady Osiedla i jednocześnie radny miejski Andrzej Rataj podkreśla, że otoczenie, w którym ma stanąć pomnik króla Przemysła II powinno być uporządkowane i zadbane.

Fot. Tomasz Dworek - grafika artykułu
Fot. Tomasz Dworek

Zdaniem radnych ze Starego Miasta pomnik króla Przemysła II, na który konkurs ogłosił Urząd Miasta, będzie dobrym potwierdzeniem stołeczności Poznania, jednak jego postawienie powinno odbywać się w zgodzie z poszanowaniem ładu przestrzennego. Staromiejscy radni apelują o ustalenie powodów pękania i niszczenia budynków znajdujących się w sąsiedztwie Wzgórza a także mądre zaplanowanie przestrzeni w ramach procedowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Radni wielokrotnie zwracali się uwagę na konieczność remontu zniszczonego muru oporowego przy wzgórzu, a także na potencjał turystyczny mało znanych podziemnych tuneli i przejść pod Wzgórzem. Obecnie konstrukcja muru oporowego zabezpieczona jest metalowymi kotwami i prowizoryczną drucianą siatką.

- Idea pomnika naszego poznańskiego króla powinna łączyć i promować ważne dla nas wszystkich wartości. Przemysł II był postacią historyczną szczególnie istotną dla Poznania i Wielkopolski, zwłaszcza jako król Polski w latach 1295-1296. Dlatego też król zasługuje na godne upamiętnienie w uporządkowanym i zadbanym otoczeniu, a na Wzgórzu Przemysła i w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie - podkreśla Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i zwraca uwagę na kolejną zaniedbaną przestrzeń przy Wzgórzu Przemysła, od strony Placu Wielkopolskiego.

oprac. mat.

Zobacz także: