grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nieużywane obiekty a przeznaczenie sportowe

Radny Mateusz Rozmiarek otrzymał odpowiedź na interpelację w sprawie wykorzystania nieużywanych obiektów w Poznaniu na cele sportowe.

Fot. pixabay (zdjęcie poglądowe) - grafika artykułu
Fot. pixabay (zdjęcie poglądowe)

Radny wskazywał, że w Poznaniu znajdują się obiekty od pewnego czasu nieużywane lub wyglądają na źle zagospodarowane, które sprawdziłyby się w roli siedziby lub miejsc treningu klubów, bez zapotrzebowania na dużą infrastrukturę sportową.

Mateusz Rozmiarek zwrócił się o informację na temat stanu własnościowego następujących obiektów: Stara drukarnia (ul. Pułaskiego); budynek PZU (ul. Pułaskiego); kompleks budynków przy UAM (ul. Przepadek 1); przeszklony lokal na piętrze (wjazd w ul. Głogowską); były sklep spożywczy (róg ulic Garbary i Wielkiej); kompleks budynków (ul. Północna, róg z ul. Garbary); budynek parterowy między akademikami (ul. Piątkowska).

Radny poprosił o odniesienie się do ich oceny technicznej, możliwości bezpłatnego ich użyczenia lub ustalenia preferencyjnych warunków najmu, zorganizowania pomocy merytorycznej ws. kontaktu z właścicielami tych nieruchomości oraz ewentualnych negocjacji i administracji takimi obiektami, a także zorganizowania lub pomocy w adaptacji tych nieruchomości na siedziby zainteresowanych klubów.

Z odpowiedzi Urzędu Miasta wynika, że stan własnościowy wskazanych nieruchomości przedstawia się następująco:

Stara drukarnia, ul. Pułaskiego: działki nr 20, 21 oraz 25/5, arkusz mapy 44, obręb Golęcin - stanowią własność prywatną; działki nr 22/5, 23/5 oraz 24/5, arkusz mapy 44, obręb Golęcin - stanowią własność Miasta Poznania.

Budynek PZU, ul. Pułaskiego - w związku z brakiem danych geodezyjnych lub adresowych, nie jest możliwe zlokalizowanie tego budynku.

Kompleks budynków przy UAM, ul. Przepadek 1 - działki nr 47/10 oraz 47/11, arkusz mapy 02, obręb Poznań - stanowią własność Miasta Poznania. Z informacji pozyskanych od spółki Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. wynika, że nieruchomość została wyłączona z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny. Obecnie nie są do niej doprowadzone żadne media i w opinii Spółki może spełniać jedynie funkcje magazynowe. Dla powyższych dwóch działek oraz działek nr 46/1, 46/3, 47/9, 47/12, 48/1, 48/2, 49/1, 49/3, 49/4, 49/5, 50/1, 51/3, 54/4, 54/5, 54/7 oraz 54/9 prowadzone są czynności w celu przygotowania terenu (jako jednej nieruchomości/oferty inwestycyjnej) do sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego.

Przeszklony lokal na piętrze, wjazd w ul. Głogowską 29 - działki nr 35/1, 34/1, arkusz mapy 10, obręb Łazarz - lokal stanowi współwłasność, natomiast Miasto Poznań posiada udział  13/180. Obecnie, na wniosek osoby prywatnej, przez Starostę Poznańskiego prowadzone jest postępowanie zwrotowe udziału tej nieruchomości. Jednocześnie, zgodnie z aktualną wiedzą spółki ZKZL sp. z o.o., większościowy właściciel lokalu nie zamierza go wynajmować, m.in. ze względu na zły stan techniczny.

Były sklep spożywczy, róg ul. Garbary i Wielkiej - działka nr 33/2, arkusz mapy 05, obręb Poznań - stanowi własność spółki handlowej.

Kompleks budynków przy ul. Północnej, róg z ul. Garbary - działka nr 4, arkusz mapy 04, obręb Poznań lub działka 19/2, arkusz mapy 03, obręb Poznań - stanowią własność prywatną.

Budynek parterowy między akademikami, ul. Piątkowska - w związku z brakiem danych geodezyjnych lub adresowych, nie jest możliwe zlokalizowanie tego budynku. Natomiast nieruchomości, na których leżą budynki akademików przy ul. Piątkowskiej (w kwartale pomiędzy ul. Nasienną, ul. Słowiańską, ul. Księcia Mieszka I oraz ul. Piątkowską), gdzie prawdopodobnie znajduje się obiekt, który wskazuje Pan Radny, stanowią własność prywatną.

Jeśli chodzi lokale będące w zasobie miejskim, które mogłyby zostać wykorzystane na cele sportowe - w ostatnim czasie do Wydziału Sportu nie wpłynęły żadne wnioski o pomoc w znalezieniu takiego lokalu. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji Wydział Sportu jest gotowy do dokonania oględzin i podjęcia rozmów z podmiotami zarządzającymi miejskimi lokalami w celu oceny, czy lokal znajdujący się w ich zasobie mógłby zostać wykorzystany w celach sportowych, zarówno z uwagi na wymagania danej dyscypliny, jak i pod kątem możliwości technicznych adaptacji takiego lokalu.

W przypadku lokali będących własnością osób prywatnych Miasto nie posiada wiedzy na temat stanu technicznego lokali, ani nie uczestniczy w ewentualnym wynajmie lokali na potrzeby klubów sportowych.

oprac. red.