Radna zwraca się z zapytaniem o przedstawienie działań, jakie Prezydent Miasta Poznania podjął w kadencji 2019-2024 celem zabezpieczenia ochrony ludności cywilnej zamieszkałej na terenie osiedla Wilda, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do schronów ochronnych. Prosi również o przedstawienie harmonogramu działań zmierzających do polepszenia zabezpieczenie ochrony cywilnej dla mieszkańców osiedla Wilda, także z uwzględnieniem dostępu do schronów.
Odpowiadając na pytanie radnej, zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski zaznacza na wstępie, że w polskim systemie prawnym brak jest obecnie unormowań w zakresie budowli ochronnych (schronów i ukryć), a zatem żaden podmiot nie jest zobowiązany do prowadzenia ich ewidencji, konserwacji, czy też planowania użycia.
W 2022 roku Miasto Poznań prowadziło przegląd budowli ochronnych, które mogą stanowić zabezpieczenie m.in. dla ludności. Zgodnie z przepisami to na właścicielach schronów i ukryć spoczywa obowiązek zapewnienia wymagań w zakresie utrzymania obiektów budowlanych. Zgodnie z Prawem budowlanym, obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej. Z kolei Państwowa Straż Pożarna prowadziła w 2023 roku inwentaryzację budowli ochronnych, czego efektem było uruchomienie specjalnej aplikacji pn. "Schrony", która pozwala znaleźć najbliższy schron, ukrycie czy miejsce doraźnego schronienia.
Zgodnie z prowadzoną kilka lat temu ewidencją, w Poznaniu zlokalizowanych było 436 budowli ochronnych i 34 ukrycia przeciwlotnicze. Na terenach zakładów pracy znajdowało się 97 budowli, a 339 przeznaczonych było dla pozostałej ludności. Na Wildzie były to 62 budowle ochronne.
Na przestrzeni ostatnich lat Prezydent Miasta wydawał zarządzenia w sprawie wprowadzenia "Wytycznych Prezydenta Miasta Poznania - Szefa Obrony Cywilnej Miasta - do realizacji zadań z zakresu obrony cywilnej". Aktualnie brak jest podstaw prawnych do wydawania nowych zarządzeń w tym zakresie. Wytyczne przekazywano podmiotom, które znajdowały się w "Wykazie instytucji państwowych, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych oraz społecznych organizacji ratowniczych funkcjonujących na terenie miasta Poznania, przewidzianych do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie obrony cywilnej". Zarządzenie wprowadzało następujące dokumenty i wytyczne do stosowania przez te podmioty: plan działania w zakresie obrony cywilnej, karta realizacji zadania obrony cywilnej, ramowy program szkolenia z zakresu powszechnej samoobrony, podstawowa dokumentacja formacji obrony cywilnej, zakres sprawdzenia przygotowania formacji obrony cywilnej oraz realizacji szkoleń z zakresu obrony cywilnej i powszechnej samoobrony, informacja o realizacji zadań obrony cywilnej.
oprac. red.