grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ogródki gastronomiczne w czasie epidemii

- Wspieramy działalność biznesu gastronomicznego, jednakże pod warunkiem, że będą przestrzegane ustalone zasady działalności oraz będzie systemowy i skuteczny nadzór ze strony służb porządkowych - mów Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. Radni osiedlowi podsumowali ogródkowy sezon wakacyjny na swoim terenie.

Fot. ZDM Poznań - grafika artykułu
Fot. ZDM Poznań

Z jednej strony przychylność władz miasta i preferencyjne warunki dla ogródków gastronomicznych oraz dobre działania wielu przedsiębiorców, przynoszące im zyski oraz tworzące dobry klimat na Starym Mieście. Ale z drugiej nocne pijackie krzyki i burdy, nielegalnie powiększana powierzchnia gastronomiczna, zanieczyszczanie bram, liczba klientów o wiele większa niż sanitarne ograniczenia, częsty brak maseczek i sąsiedzkie problemy generowane od lat przez te same knajpy. Najwięcej problemów na ulicach: Wrocławskiej, Zamkowej i Paderewskiego. Tak radni osiedlowi podsumowują wakacyjny sezon ogródkowy na Starym Mieście.

Rada Osiedla Stare Miasto w projekcie Dobry Sąsiad wskazuje dobre przykłady przedsiębiorców będących ważnym elementem lokalnej społeczności, ale też reaguje na skargi, przedstawiane również w okresie epidemii. Wnioski i postulaty staromiejscy radni przedstawili w uchwale adresowanej do prezydenta Miasta Poznania o zwiększenie dbałości o bezpieczeństwo i porządek publiczny w związku z funkcjonowaniem ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych.

Radni podkreślają także, że najwięcej skarg od lat dotyczy tych samych punktów i tych samych lokali, a także zwracają uwagę na problem mieszkańców w zgłaszaniu uciążliwości. - Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami, w stosunku do łamiących zasady lokali władze miasta zastosują zapowiadane konsekwencje w postaci braku zgody na ogródki w kolejnych sezonach - mówi radna Alicja Wilak, przewodnicząca zarządu Osiedla.

Radni ze Starego Miasta zwracają też uwagę, że gdy wokół Starego Rynku ogródki mogą działać do północy w dzień powszedni i do godz. 2 w weekend, to np. ul. Półwiejskiej czy ul. Taczaka zamykane muszą być o godz. 22. - Być może to jest dobry powód do dyskusji o funkcjonowaniu lokali gastronomicznych w centrum Poznania ale także w innych dzielnicach. Przykład ulicy Taczaka pokazuje, że można wypracować i przestrzegać porozumienia pomiędzy mieszkańcami a przedsiębiorcami - mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Starego Miasta i wskazuje, że zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i mieszkańców korzystne może być rozproszenie lokali a nie skumulowanie ich w kilku punktach.

- Niestety problemy w nocnym zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego dotyczą od wielu lat tych samych lokalizacji, czyli przede wszystkim ulic: Wrocławskiej, Paderewskiego, Jaskółczej, Szkolnej, czy Zamkowej. Bardzo nas smuci, że przez tyle lat nie udaje się wprowadzić systemowych rozwiązań, pozwalających na dobrą działalność klubowo-knajpową, wzorem wielu miast Europy Zachodniej, z poszanowaniem prawa do względnego komfortu życia nielicznych już mieszkańców z rejonu Starego Rynku - mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Wspieramy działalność biznesu gastronomicznego, jednakże pod warunkiem, że będą przestrzegane ustalone zasady działalności oraz będzie systemowy i skuteczny nadzór ze strony służb porządkowych - dodaje.

oprac. red.