grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pomoc prawna dla protestujących

Radna Monika Danelska zwróciła się w interpelacji z z prośbą, o rozważenie przez Miasto Poznań możliwości udzielenia wsparcia w postaci pomocy prawnej dla mieszkańców protestujących w sprawie decyzji tzw. Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą uznania przesłanki aborcji embriopatologicznej za niezgodną z Konstytucją. Urząd Miasta takiej pomocy może udzielić.

Fot. Strajk Kobiet Poznań - grafika artykułu
Fot. Strajk Kobiet Poznań

W odpowiedzi na interpelację radnej, Urząd Miasta informuje, że każdy z protestujących może skorzystać nieodpłatnie z pomocy prawnej świadczonej w ramach zadania zleconego zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Obecnie na terenie Poznania działa 21 punktów, w których adwokaci i radcy prawni udzielają porad w różnych godzinach w przedziale czasowym od godz. 7.30 do 20. Z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane ze stanem epidemii, od 3 listopada br. wszystkie dyżury nieodpłatnych porad prawnych/obywatelskich odbywają się zdalnie.

Chcąc skorzystać z porad prawnych lub obywatelskich należy umówić termin wizyty przez Call Center pod nr 616 463 344 (od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 20). Informacje o realizowanych działaniach są dostępne na stronie Miasta Poznania: poznan.pl/pomocprawna.

Zgodnie z ustawą, jedynym obecnie warunkiem udzielenia porady jest ustne złożenie przez zainteresowanego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Nie ma także ograniczeń w zakresie dziedziny prawa, z jakiej klient chce uzyskać poradę. Dotyczyć one mogą m.in. prawa cywilnego, administracyjnego, jak i obszaru prawa karnego czy procedur dotyczących postępowania przed sądem.

oprac. red.