grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań i Wielkopolska zasługują na więcej

Do Rady Miasta trafił projekt stanowiska w sprawie proponowanej alokacji środków europejskich dla programu regionalnego województwa wielkopolskiego w perspektywie finansowej 2021-2027. Został skierowany przez wszystkie kluby radnych - Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnego Poznania.

Fot. Tomasz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Tomasz Malinowski

"Mając na względzie dobro mieszkańców Poznania, Rada Miasta dostrzega konieczność doprecyzowania szczegółów dotyczących Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 z propozycją podziału środków europejskich na programy regionalne. Mimo, że Polska otrzyma 173 miliardy euro środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027, to zaproponowana wyjściowa kwota dla Wielkopolski stanowi jedynie 44% alokacji w porównaniu z perspektywą 2014-2020. Z uwagi na fakt, że środki europejskie stanowią ważne źródło finansowania inwestycji w całym regionie, w tym także w jego stolicy, Rada Miasta Poznania wnosi o zwiększenie alokacji dla Programu Regionalnego dla Wielkopolski na kolejną perspektywę finansową." - czytamy w pierwszym akapicie stanowiska.

Radni podkreślają, że rozumieją istniejące w Polsce dysproporcje rozwoju i zamożności regionów oraz potrzebę wsparcia uboższych obszarów w celu wyrównania szans rozwojowych. Jednocześnie zwracają uwagę na potrzebę silniejszego wsparcia subregionów Wielkopolski będących w trudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej, przede wszystkim na północy i wschodzie województwa.

Zwracają też uwagę, iż duże miasta i aglomeracje miejskie - w tym Metropolia Poznań, pomimo korzystnych wskaźników ekonomicznych, również stają przed wielkimi wyzwaniami w zakresie dostosowania do wyzwań polityki klimatycznej, transformacji energetycznej, ograniczenia emisji w transporcie oraz zapewnienia spójności społecznej i sprostania problemom demograficznym. Ich zadaniem powinno być także odpowiedzialne generowanie impulsów gospodarczych i społecznych, które będą silnie wspierać politykę rozwojową całego regionu i kraju.

Radni przypominają, że samorządy takie jak Poznań inwestują w infrastrukturę i przedsięwzięcia o znaczeniu ponadlokalnym, regionalnym, a nierzadko i krajowym, służąc społeczności wielokrotnie większej niż sami mieszkańcy miasta. Samorząd Poznania angażuje się w sfery zdrowia, kultury, edukacji, transportu czy środowiska. Mechanizm alokacji środków z funduszy europejskich powinien więc również brać pod uwagę specyfikę funkcji, które pełnią miasta wobec swojego szerokiego otoczenia regionalnego.

Rada Miasta Poznania zwraca się do Rządu RP o przyznanie Wielkopolsce większych środków europejskich w najbliższej perspektywie finansowej i uwzględnienie funkcji dużych miast w zakresie wspomagania rozwoju regionalnego i ogólnokrajowego.

oprac. red.