grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznańskie Zoo a międzynarodowe stowarzyszenia

Radny Michał Grześ pyta w interpelacji o przyszłość poznańskiego Ogrodu Zoologicznego w związku z informacjami o utracie stałego członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz utracie członkostwa w Światowym Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Miasto uspokaja.

Fot. Zoo Poznań Official Site / facebook - grafika artykułu
Fot. Zoo Poznań Official Site / facebook

W odpowiedzi radnemu, wiceprezydent Jędrzej Solarski przypomina, że 1 października 2020 r., zgodnie z rekomendacją Komisji ds. Członkostwa i Etyki EAZA (European Association of Zoos and Aquaria) - podtrzymaną przez Komisję w dniu 19 kwietnia 2021 r., po przeprowadzonej kontroli, Rada EAZA przyznała Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu członkostwo tymczasowe na okres dwóch lat, do końca września 2022 r. W tym czasie Poznański Ogród Zoologiczny powinien wypełnić zalecenia wynikające z kontroli.

Z kolei zgodnie z zasadami obowiązującymi w WAZA (World Association of Zoos and Aquariums), członkami instytucji są otwarte dla publiczności - ogrody zoologiczne, akwaria lub podobne instytucje zoologiczne, założone i zarządzane głównie w celach kulturalnych, edukacyjnych, naukowych i konserwatorskich. Członek tej instytucji musi być również akredytowanym lub pełnoprawnym członkiem instytucjonalnym uznanego stowarzyszenia regionalnego lub krajowego (jeśli takie stowarzyszenia istnieją). Wskazane przez radnego Michała Grzesia wykluczenie poznańskiego Zoo z WAZA jest konsekwencją przyznania mu tymczasowego członkostwa w EAZA.

Obecnie trwają czynności mające na celu jak najszybsze wypełnienie wszystkich zaleceń i standardów wynikających z kontroli oraz warunków członkostwa w EAZA. Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego została zobowiązana do opracowania oraz wdrożenia planu działań usprawniających. Po ich zrealizowaniu odbędzie się ponowna kontrola standardów i jeśli przebiegnie ona pomyślnie, możliwe będzie ponowne staranie się o pełne członkostwo w EAZA, a w konsekwencji również o przywrócenie członkostwa w WAZA.

Wiceprezydent zaznacza, że członkostwo w takich stowarzyszeniach jak WAZA czy EAZA nie wiąże się z przyznawaniem funduszy unijnych. Ponadto należy wskazać, że zgodnie z podręcznikiem "EAZA Membership and Accreditation" obowiązki Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu jako członka tymczasowego są takie same jak pełnoprawnego członka EAZA. Wymiana zwierząt z innymi ogrodami zoologicznymi oraz prowadzenie programów hodowlanych przebiega w sposób niezakłócony, a przykładem dobrej współpracy z koordynatorami gatunków jest rekomendacja powierzenia Ogrodowi programu - dotyczącego nosorożca czarnego.

oprac. red.