grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pytania o przebudowę ul. Wierzbięcice

Radna Dorota Bonk-Hammermeister złożyła w trybie interpelacji zapytanie o zmiany w organizacji ruchu związane z planowaną modernizacją ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Radna prosi o opracowanie takiej organizacji ruchu na Wildzie na czas remontów, która umożliwi mieszkańcom możliwie wygodne przemieszczanie się z uwzględnieniem wzajemnego oddziaływania na siebie obu inwestycji. Poprosiła też o szeroką akcję informacyjną wśród mieszkańców, dotyczącą zarówno organizacji ruchu samochodowego, jak i zmian w organizacji komunikacji publicznej.

Przebudowa ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku - wizualizacje ulic po remoncie, fot. UMP - grafika artykułu
Przebudowa ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku - wizualizacje, fot. UMP

Inwestycja "Przebudowa torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r." ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Zdaniem radnej, zaplanowany na rok 2020 zakres prac (od wysokości ul. Jakuba Wujka do Rynku Wildeckiego) spowoduje ogromne utrudnienia komunikacyjne na Wildzie, zamykając jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych zarówno dla transportu zbiorowego jak i indywidualnego.

W tym samym czasie trwa budowa drogi rowerowej na ul. Dolna Wilda, co powoduje, że dwie ważne ulice będą w tym samym czasie wyłączone z ruchu, bądź ten ruch będzie poważnie ograniczony. Radna twierdzi, że brakuje informacji na temat planowanego remontu. Jej zdaniem, na klika tygodni przed zamknięciem ulicy Wierzbięcice, mieszkańcy nie wiedzą kompletnie nic o tym, co ich niedługo czeka.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Wyjaśnił, że przebudowa ulic Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. planowana jest w drugiej połowie wakacji. Inwestycja została podzielona na dwa etapy i dopiero w drugim etapie, czyli już po zakończeniu budowy drogi rowerowej, planowane jest wprowadzenie objazdów z wykorzystaniem ul. Dolna Wilda. Biorąc pod uwagę powyższe obie realizacje nie będą ze sobą kolidowały.

By zminimalizować utrudnienia związane z pracami w pasie drogowym, zaprojektowana i zatwierdzona czasowa organizacja ruchu na czas przebudowy nie przewiduje całkowitego zamykania ciągów komunikacyjnych w obu kierunkach. Utrzymywany będzie ruch kołowy i pieszy z ograniczeniami, a na przebudowywanych ulicach planowane jest wyznaczanie jednego kierunku ruchu zależnego od etapu i zakresu realizowanych prac. W czasie przebudowy rejonu skrzyżowania ulic Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. - Górna Wilda należy spodziewać się czasowego zamknięcia skrzyżowania i poprowadzenia objazdów ulicami sąsiednimi. Ponadto utrzymywane będą ciągi piesze po obu stronach przebudowywanych odcinków.

Dopiero z chwilą wejścia na budowę generalnego wykonawcy, może pojawić się konieczność dodatkowych zmian i dostosowania czasowej organizacji ruchu do aktualnych potrzeb i uwarunkowań terenowych, natomiast w czasie przebudowy torowiska w ulicy Wierzbięcice wprowadzona zostanie korekta przebiegu trasy linii nr 10 oraz 243, polegająca na przeniesieniu ich przebiegu na ulicę Górna Wilda.

Wiceprezydent poinformował, że w zatwierdzeniach czasowych organizacji ruchu dla tych inwestycji Miejski Inżynier Ruchu zawarł uwagi zobowiązujące wykonawcę do poinformowania mieszkańców przyległych posesji i zarządców obiektów o terminie i harmonogramie prowadzenia robót na minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac.

W ramach kampanii informacyjnej, już od kwietnia br. komunikaty dotyczące planowanej inwestycji publikowane są cyklicznie na stronie Zarządu Transportu Miejskiego www.ztm.poznan.pl. Ostatni komunikat opublikowano 25 czerwca br. Na stronie ZTM znajduje się także specjalna zakładka poświęcona inwestycji na ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Poza tym, w siedzibie ZTM organizowane będą cykliczne spotkania z udziałem Rady Osiedla Wilda, które będą miały na celu omówienie bieżących spraw związanych z realizacją inwestycji.

"Chciałbym zapewnić Panią Radną, że szczegółowe rozwiązania organizacji ruchu na czas kolejnych etapów powyższych przedsięwzięć będą analizowane przez jednostki miejskie i aktualizowane z uwzględnieniem stosownych przepisów i opinii mieszkańców" - napisał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski w odpowiedzi na interpelację. 

oprac. red.

Zobacz więcej: