grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rynek Łazarski ponad podziałami

Miasto podpisało umowę na przebudowę Rynku Łazarskiego. Podczas tego wydarzenia obecni byli radni z Łazarza, na co dzień z przeciwnych sobie ugrupowań, ale solidarnie wspierających też ważną dla dzielnicy inwestycję.

Od lewej: radni Filip Olszak i Lidia Dudziak, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, radny Łukasz Mikuła, przewodniczący RO Św. Łazarz Andrzej Janowski (źródło: facebook.com/Łukasz-Mikuła) - grafika artykułu
Od lewej: radni Filip Olszak i Lidia Dudziak, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, radny Łukasz Mikuła, przewodniczący RO Św. Łazarz Andrzej Janowski (źródło: facebook.com/Łukasz-Mikuła)

"Po pięciu latach od podjęcia prac nad przygotowaniem projektu remontu Rynku, konsultacjach społecznych, konkursie w formule flamandzkiej, projektowaniu i trzech podejściach do wyboru wykonawcy, udało się wyłonić firmę Skanska SA. Efekt prac zobaczymy za półtora roku." - komentuje na portalu społecznościowym radny Filip Olszak.

W podobnym tonie wypowiada się radny Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i rewitalizacji: "Idea, konsekwencja, współpraca. Już nie ma odwrotu, Rynek Łazarski zostanie całkowicie odnowiony. Podziękowania dla prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, ekipy z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz projektantów. Warto było o to toczyć coroczne boje budżetowe.

Na podpisanie umowy przybyła również radna Lidia Dudziak oraz przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz Andrzej Janowski.

Przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku.  Wygrała go firma Skanska S.A. Prace rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Kwota umowy z generalnym wykonawcą na przeprowadzenie zadania wynosi 42,4 mln złotych. 

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Powstaną nowe szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Zachowana zostanie obecna liczba miejsc parkingowych, a cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Zwieńczony podpisaniem umowy przetarg był już trzecim postępowaniem na wybór wykonawcy tej inwestycji. W pierwszym, ogłoszonym w lipcu 2018 roku, nie złożono żadnej oferty. W lutym 2019 roku rozpisano kolejne postępowanie przetargowe, w którym zgłoszona firma zaproponowała cenę przekraczającą znacząco środki zabezpieczone na przebudowę rynku. Dlatego, przed przystąpieniem do ogłoszenia trzeciego przetargu, miasto zmieniło założenia związane z prowadzeniem inwestycji.

Tymczasowe targowisko postanowiono przenieść na parking za szkołą muzyczną i szkołą katolicką przy ul. Głogowskiej, bo pozostawienie go w miejscu realizacji inwestycji wydłużało czas jej trwania trwania i zwiększało koszty. Pozwoliło to skrócić okres potrzebny na wykonanie zadania - z dwóch i pół roku do półtora roku. Złagodzono także oczekiwania wobec wykonawców i wprowadzono drobne zmiany projektowe generujące oszczędności. W grudniu radni przyjęli zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Zgodzili się na dołożenie niemal 7 mln zł, które pozwoliły rozstrzygnąć trzeci przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego.

oprac. red.