grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Staromiejscy radni w sprawie kamienicy na pl. Kolegiackim

Zamiana udziału należącego do Miasta w kamienicy przy rewitalizowanym pl. Kolegiackim na działkę przy ul. Dmowskiego na Górczynie została negatywnie zaopiniowana przez Radę Osiedla Stare Miasto. - Staromiejscy radni od wielu lat ostrożnie traktują każdy zamiar zbycia nieruchomości - mówi Andrzej Rataj radny miejski i jednocześnie przewodniczący RO Stare Miasto.

Plac Kolegiacki (fot. RO Stare Miasto) - grafika artykułu
Plac Kolegiacki (fot. RO Stare Miasto)

Chodzi o kamienicę zlokalizowanych pomiędzy pl. Kolegiackim a ul. Wodną. Radni Osiedla Stare Miasto wskazują m.in. na, ich zdaniem, brak miastotwórczego charakteru zamierzonej transakcji.

- Staromiejscy radni od wielu lat ostrożnie traktują każdy zamiar zbycia nieruchomości przez władze Poznania - mówi Andrzej Rataj radny miejski i przewodniczący RO Stare Miasto. - Jest tak z prostej i podstawowej przyczyny: zasób miejski w wyjątkowym staromiejskim obszarze jest coraz mniejszy i zbycie nie powinno być motywowane tylko zwykłą potrzebą pozyskania pieniędzy do budżetu, ale powinien być rozważony szerszy kontekst w perspektywie wieloletniej. Często też władze miasta zamierzają zbywać nieruchomości bez uchwalonych planów miejscowych, co daje mniejszy zysk Miastu, a w przyszłości może powodować problem przy zabudowaniu nieruchomości w trudnym i silnie zurbanizowanym obszarze Starego Miasta. Niestety wiele przypadków z przeszłości potwierdza te obawy mieszkańców serca Poznania - argumentuje Andrzej Rataj.

W uzasadnieniu opinii Rady Osiedla czytamy m.in.: "Należy zgodzić się, że stan budynków przy ul. Wodnej 20 i plac Kolegiacki 7 jest zły i wymaga remontu, a Miasto posiadając jedynie 1/2 udziałów nie będzie w stanie ich wykonać w najbliższym czasie. Jednakże zaproponowana forma wzbudza wątpliwości, zwłaszcza, że po zakończeniu prac budowlanych na pl. Kolegiackim, można założyć wzrost wartości lokalu z witryną i własnym wejściem od strony placu. Wydaje się również, że w tym przypadku bardziej uzasadnionym byłaby sprzedaż poszczególnych lokali do remontu w formie przetargów.".

- Zgodnie z zapowiedziami władz miasta remontowany od lat Plac Kolegiacki będzie wizytówką Starego Miasta, przejmie też na kilkanaście miesięcy wiele reprezentacyjnych funkcji odnawianego Starego Rynku. Sprzedaż udziałów kamienicy w tym momencie wydaje się przedwczesna, bo po zakończeniu prac budowlanych spodziewać się można wzrostu wartości handlowej nieruchomości położonej w atrakcyjnej lokalizacji - mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący RO Stare Miasto.

oprac. red.