grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

"Tramwajem" po Warcie

Jakim zainteresowaniem cieszy się tramwaj wodny pływający po Warcie i jaka jest przyszłość tej oferty. Tego można dowiedzieć się z odpowiedzi udzielonych na interpelację radnego Andrzeja Rataja.

Niewielki stateczek zacumowany przy pomoście nad rzeką, przesdłonięty zaroślami rosnącymi na brzegu, za statkiem nabrzeże porośnięte trawą i niską roślinnością, z tyłu fragmenty zabudowań - grafika artykułu
Tramwaj wodny kursujący po Warcie, fot. Miasto Poznań

Od kilku lat w sezonie wiosennym i letnim (od maja do sierpnia), po Warcie pływa tramwaj wodny na odcinku miejskim - w kierunku południowym i północnym. Funkcjonowanie tej jednostki pływającej jest znakomitym przejawem powrotu miasta nad Wartę, atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Zdaniem Andrzeja Rataja należy kontynuować tę inicjatywę w przyszłości, a jeśli tylko będzie odpowiednie zainteresowanie rozwijać takie działania, zarówno w odniesieniu do czasu funkcjonowania (na przykład od kwietnia do października), jak i częstotliwości funkcjonowania (większa liczba rejsów, z promocją tej atrakcji zwłaszcza wśród poznańskich uczniów, studentów i seniorów).

Radny pyta w interpelacji o ocenę dotychczasowego funkcjonowanie tramwaju wodnego na Warcie oraz przyszłość tej inicjatywy.

Urząd Miasta potwierdza, że tramwaj wodny każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Średnie obłożenie rejsów wynosi 84%. Jednocześnie podkreśla się, że rejsy te mają formę rejsów wycieczkowych, w związku z czym tramwaj wodny jest "tramwajem" tylko z nazwy i nie stanowi w żaden sposób uzupełnienia oferty komunikacji miejskiej. Średni czas rejsu wynosi ok. 1h 30 min. Aktualnie trasa tramwaju wodnego przebiega w dwóch kierunkach: północnym - od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry do mostu kolejowego w Koziegłowach; południowym - od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry, przez przystanek przy ul. Ewangelickiej aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. Trasy te nie zawierają przystanków pośrednich, co spowodowane jest brakiem przystosowania pomostów do nowo przebudowanych brzegów rzeki Warty. Nad tą kwestią pracuje Wydział Gospodarki Nieruchomościami, który analizuje możliwości ponownego otwarcia przystanków: Politechnika, Rataje, Wilda. Dużym problemem jest jednak niski stan rzeki w okresie letnim, który przekłada się na to, że przez większość sezonu (w bieżącym roku już od 17 czerwca) nie ma możliwości realizacji rejsów w kierunku północnym.

Z doświadczeń operatora tramwaju wodnego wynika, że w latach gdy funkcjonowały wszystkie przystanki, uczestnicy rejsów korzystali z tramwaju wodnego na całej trasie - w związku z czym tramwaj wodny rozpoczynając rejs od przystanku początkowego nie miał konieczności zatrzymywać się na przystankach pośrednich. Na nielicznych rejsach tylko pojedyncze osoby deklarowały chęć opuszczenia tramwaju na trasie, tym samym nie było możliwości zabrania kogokolwiek w trakcie rejsu, a zdecydowana większość uczestników traktowała rejsy nie jako alternatywny środek transportu, a jako atrakcję - statek wycieczkowy.

Miasto deklaruje, że zamierza kontynuować w kolejnych latach kursowanie tramwaju wodnego jako jedną ze stałych nadwarciańskich aktywności. Jednakże w związku ze stale rosnącymi kosztami realizacji usług, w tym również świadczenia usługi rejsów turystycznych, Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie widzi możliwości zwiększenia częstotliwości rejsów. Początkowo rejsy tramwaju wodnego odbywały się również w piątki, jednakże w roku 2018 w związku z ich małą popularnością zrezygnowano z tego, w roku 2021 dodany został w harmonogramie sobotni rejs wieczorny o godz. 19, jednakże rejsy wieczorne również nie cieszyły się popularnością. W związku z tym, w latach 2022 i 2023 nie zostały one uwzględnione w umowie z operatorem. Jednostkowa cena wykonania rejsu przez Wykonawcę na przestrzeni ostatnich trzech lat przedstawiała się następująco: w roku 2021 - 960 zł brutto; w roku 2022 - 985 zł brutto; w roku 2023 - 1173,04 zł brutto.

oprac. red.