grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Upamiętniono bohaterskich nauczycieli

W Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Upamiętniono w ten sposób tych, którzy edukowali polskie społeczeństwo w czasie okupacji hitlerowskiej.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tajną Organizację Nauczycielską (fot. Miasto Poznań) - grafika artykułu
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tajną Organizację Nauczycielską (fot. Miasto Poznań)

Tajna Organizacja Nauczycielska odegrała ważną rolę w walce o przetrwanie naszego narodu. To ona inicjowała i organizowała tajne nauczanie dzieci i młodzieży oraz pomagała nauczycielom prześladowanym przez okupantów. Członkowie organizacji z narażeniem życia pracowali i walczyli w konspiracji, kontynuując swoją pedagogiczną misję. Wielu z nich za tę walkę zapłaciło najwyższą cenę i zginęło z rąk okupanta.

Tablice upamiętniającą TON odsłonięto nad Wartą, u zbiegu ulic Droga Dębińska i Królowej Jadwigi. Inicjatorem był poznański oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. senator Jadwiga Rotnicka, wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski i przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Nie zabrakło oczywiście nauczycieli oraz młodzieży z poznańskich szkół.

- To bardzo ważne, aby w mieście takim jak Poznań, powstawały miejsca, które są znakiem mijającej historii - mówił podczas uroczystości Grzegorz Ganowicz. - Historia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej jest bardzo ważna dla edukacji kolejnych pokoleń młodych ludzi. To dzięki niej Polska i polskość przetrwały. To pokazuje jak ważne jest, aby w trudnych czasach - kiedy oficjalne programy uczą tylko jednej, rzekomo słusznej wersji wydarzeń - znalazły się osoby, które uzupełnią przekazywaną wiedzę, po to byśmy mogli być świadomi naszej historii.

- To niezwykły moment, przypominający losy nauczycieli i uczniów podczas hitlerowskiej okupacji. Kiedy ziemie nadwarciańskie wcielono do Rzeszy Niemieckiej jako Kraj Warty, rozpoczęły się prześladowania w formie masowych egzekucji i wysiedleń. Szczególnie dotknęły one inteligencję twórczą, nauczycieli, wychowawców i uczniów. Okupant spalił ponad 3 mln książek, deportował do Generalnej Guberni około 50 proc. polskich nauczycieli i odebrał majątek polskim instytucjom naukowym i oświatowym - przypomniała Grażyna Cegielska, prezes poznańskiego oddziału ZNP. - Pomimo tych wszystkich trudności niezwykła, heroiczna postawa polskich nauczycieli i młodzieży dawała szansę na zdobycie wiedzy i kontynuowanie wykształcenia. Odbywały się lekcje, organizowano uroczyste akademie, zdawano matury, broniono prace magisterskie. Ta niezwykła działalność była prowadzona przez cały okres okupacji, a jej sukces był związany ze wsparciem organizacyjnym udzielonym przez Tajną Organizację Nauczycielską.

oprac. red.