Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Urządzenie z Brna wykonało 3546 testów

Radny Łukasz Kapustka zadał w trybie interpelacji pytanie o urządzenie do wykonywania testów na obecność koronawirusa zakupione niedawno przez Miasto Poznań. Radny zapytał o to, w jakim miejscu używane jest urządzenie, jak się sprawdza i jaka jednostka miejska go otrzymała. Jak się okazuje, od 16 marca 2020 r. urządzenie wykonało 3546 testów.

Uruchomienie urządzenia i szkolenie personelu (fot. Drużyna Strusia/facebook)
Uruchomienie urządzenia i szkolenie personelu (fot. Drużyna Strusia/facebook)

Radny zapytał o urządzenie zakupione za ok. 100 tys. zł i sprowadzone z czeskiego Brna. W interpelacji napisał, że "pojawiają się plotki, że zakupiona maszyna nie jest jednak używana ze względu na niedokładność wyników". W związku z tym chce się dowiedzieć, gdzie trafiła maszyna i jak się sprawdza.

Odpowiedzi udzielił Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia. Jak wyjaśnił, urządzenie do wykonywania testów w kierunku wirusa SARS_CoV-2 pracuje w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Poznaniu.

Liczba badań robiona każdego dnia zależna jest od liczby zgłaszających się pacjentów. Dla przykładu 7 maja 2020 r. wykonano 92 badania. Ogółem od 16 marca 2020 r. do 13 maja wykonano 3546 testów. Wiceprezydent odpowiedział, że nie jest prawdziwa plotka, że maszyna w pewnym momencie przestała być używana ze względu na nieprecyzyjne wyniki testów.

oprac. red

Zobacz więcej: