grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W sprawie ogródków gastronomicznych

Radny Bartłomiej Ignaszewski zwrócił się do Miasta z interpelacją w sprawie możliwości wydłużenia godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych w weekendy.

Fot. ZDM Poznań - grafika artykułu
Fot. ZDM Poznań

Bartłomiej Ignaszewski przypomina, że pandemia 19 spowodowała poważny kryzys wielu przedsiębiorców w sektorze gastronomii. Lokale cały czas muszą przestrzegać obostrzeń i ograniczać ilość osób korzystających w ich sal. Pojawiła się jednak możliwość korzystania z ogródków gastronomicznych. Dlatego radny proponuje zmianę zarządzenia stanowiącego o godzinach funkcjonowania ogródków gastronomicznych. "Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby wydłużenie możliwych godzin funkcjonowania ogródków chociaż w dni weekendowe (piątek, sobota) oraz dni poprzedzające święta wolne od pracy." - czytamy w interpelacji.

Odpowiedzi radnemu udzielił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Wskazuje on, że propozycja wydłużenia godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych w dni weekendowe wydaje się być pomysłem wartym rozważenia biorąc pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczną wielu poznańskich przedsiębiorców (będącą skutkiem pandemii). Potencjalnym rozwiązaniem mogło by być otwarcie w weekendy (włącznie z piątkiem) ogródków zlokalizowanych poza strefą staromiejską - do g. 23.30 z tolerancją na zamknięcie, czyli maksymalnie do g. 24.

Mariusz Wiśniewski zaznacza jednak, że w pierwszej kolejności kwestia ta powinna zostać poddana analizie i skonsultowana ze śródmiejskimi Radami Osiedli (Stare Miasto, Łazarz, Wilda, Jeżyce). Przy wprowadzaniu tego typu zmian należy wziąć pod uwagę głos mieszkańców, których bezpieczeństwo i komfort życia mają bardzo duże znaczenie. Ewentualne wprowadzenie w życie rozwiązania wskazanego przez radnego mogłoby mieć początkowo charakter pilotażowy, na przykład na 1 rok.

oprac. red.