grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Więcej światła

Do końca stycznia przyszłego roku w dwudziestu czterech lokalizacjach na terenie Poznania zamontowane zostanie dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych. Łącznie takich przejść będzie już ponad 80. O bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych mówili podczas konferencji prasowej wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i radna Maria Lisiecka-Pawełczak.

Jezdnia w porze nocnej, przejście dla pieszych oświetlone ulicznymi latarniami - grafika artykułu
Przykład doświetlonego przejścia dla pieszych, fot. ZDM Poznań

Każdego roku Zarząd Dróg Miejskich doświetla co najmniej kilkanaście przejść dla pieszych, położonych w różnych częściach miasta. Montowane na niższych słupach oprawy kierują strumień światła pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę, co sprawia, że przechodząca przez nią osoba jest po zmroku lepiej widoczna dla zbliżającego się kierowcy, a co za tym idzie - bezpieczniejsza. Doświetlenia wykonane są również w ramach odrębnych zadań inwestycyjnych, obejmujących m.in. przebudowy dróg czy też budowy chodników i nowych przejść dla pieszych. Prace związane z montażem dodatkowego oświetlenia prowadzone są w trybie "zaprojektuj i wybuduj" i będą kosztować łącznie 1 079 940 złotych. Ich zakończenie planowane jest etapami. Pierwsze trzy lokalizacje będą gotowe już na koniec sierpnia (ul. Rakoniewicka, Wojska Polskiego i Marcelińska). Kolejne trzynaście w połowie grudnia, a ostatnie przejścia zostaną doświetlone do końca stycznia przyszłego roku.

- To jest efekt współpracy wielu osób, służb miejskich i rad osiedli, które dofinansowują tego typu infrastrukturę. Również sami mieszkańcy zwracają radnym uwagi, gdzie jeszcze z ich punktu widzenia jest niebezpiecznie, kiedy na przykład odprowadzają swoje dzieci do szkoły, czy do innych placówek oświatowych. Odzwierciedleniem tego, że ta współpraca się sprawdza są statystyki, które pokazują, że coraz mniej jest wypadków z udziałem pieszych. - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak.

oprac. red.